Sık idrara çıkma ihtiyacı; İdrara başlamada zorluk; İdrar akışının gücünde ve tazyikinde azalma; İdrara kalkmadan gece boyunca uyumanın imkânsız hale gelmesi; İdrarın sona doğru damla damla akması. Hiç idrar yapamama.
Yalnız erkeklerde bulunan bir organ olan prostatın önemli bir cinsel işlevi vardır; spermleri taşıyan meniye sıvı katkısında bulunur. Yaşlanmanın normal bir sonucu olarak, prostat 40'ların sonundan itibaren büyümeye başlar. Uretrayı çevrelediği için, büyüdüğü zaman, uretradan idrar akışını kısıtlayabilir. Prostat yeterince büyüdüğünde, kısıtlama yukarıda anlatılan belirtilere neden olur.
Büyümüş prostat bezine, selim prostat hipertrof isi (anormal büyümesi) de denir. Selim kelimesi, bu durumu prostat kanserinden ayırmak için kullanılır (Bkz. Prostat Kanseri) Hipertrofi hacimin büyümesi anlamını taşır.
Milli Sağlık Enstitüleri 50-60 yaşları arasındaki 5 erkekten 4'ünde selim prostat büyümesi olduğunu belirtmektedirler. Ancak, bunlardan sadece onda birinde büyüyen prostatın meydana getirdiği engeli ortadan kaldırmak için ameliyata gerek duyulmaktadır. Bir erkeğin hayatının herhangi bir devresinde prostatının çıkarılması olasılığı dörtte bir veya beşte birdir.
Büyümüş prostatı olan birçok erkek zaman zaman sancı ve idrar yapma zorluğu çeker. Semptomların şiddetli, hafif idrar zorluğundan, idrar yapma kontrolünün tümüyle yitirilmesine kadar değişkenlik gösterir. Belirtiler erkekleri genellikle kızdırır ve bazen de paniğe kapılırlar. Büyüme sürdükçe, belirtiler çoğunlukla sinsi bir şekilde, kötüleşir. Ancak bu sorun, ameliyatla, genellikle hiçbir komplikasyon olmadan tümüyle çözülebilir.
TEŞHİS
Prostatı büyümüş olan bir erkek, büyük ihtimalle yukarıda belirtilen semptomlardan bazılarını farkederek doktora gidecektir. Doktor, eldivenli elinin bir parmağını rektuma sokarak prostatı muayene eder. İdrar testi yapılabilir ve mesane sistoskopi ile incelenir veya urtrasonografi ile prostat taraması uygulanabilir. Önemli olan büyümenin selim mi, yoksa habis mi (kanser mi) olduğu kararını verebilmektir.
BÜYÜMÜŞ BİR PROSTAT NE KADAR CİDDİDİR?
Büyümüş, ama kanser olmayan bir prostat bezi, idrar yapmayı çok zorlaştırmadığı veya imkânsız kılmadığı sürece mesane enfeksiyonu (sistit) veya idrarın geriye gitmesi nedeniyle böbreklerde bir arıza görülmedikçe tehlikeli değildir.
Bu durum, çoğunlukla "uretra yoluyla prostat ameliyatı" (TUR) uygulanarak düzeltilebilir. Bu yöntem vakaların çoğunda başarılı sonuç alır. Ancak vakaların küçük bir kısmında, idrar tutamama durumuna veya cinsel iktidarsızlığa neden olabilir.
TEDAVİ
Ameliyatla prostat küçültülebilir veya tamamen çıkarılabilir ve böylece sorun çözülür. Günümüzde en yaygın ameliyat şekli "uretra yoluyla prostat ameliyatı "dır (TUR). Bu ameliyatta karında hiçbir kesik olmaz. Ancak, bazen prostatın çok büyümesi nedeniyle karından girilerek ameliyat yapılması gerektiği de olur.
Doktorlar yeni bir teknik üzerinde çalışıyorlar. Bu yöntemde, prostata penis yoluyla küçük bir balon sokularak şişiriliyor, böylece giriş genişletiliyor.
Gelecekte, prostat bezini küçültecek ilaçlar çıkarılabilir.