Akut prostatitis, prostat bezinin ani bir enfeksiyonudur (akut ani demektir). Prostatın bir kısmı veya tümü iltihaplanır. Akut prostatitis, aynı zamanda sistite de yol açar. Derhal tedavi edilmesi gerekir. Prostat içinde apseler oluşur ve bazı ender ağır vakalarda idrar akışı tümüyle durur.
Akut prostatitis belirtileri varsa, gecikmeden doktora görünmek gerekir. Doktor eldivenli elinin bir parmağını rektuma sokarak prostatı muayene eder. Akut prostatitisde, prostat son derece hassastır. Enfeksiyona neden olan bakterinin saptanması için, idrar .örneği alınarak test yapılır.
Belirtileri:
Aniden çıkan orta veya yüksek ateş; Titreme; Sık ve zor idrara çıkma; Acil idrar yapma ihtiyacı; Sırtın altında rektumla testislerin arasındaki bölgede sancı; İdrar yaparken sancı veya yanma hissi; İdrarda kan (bazen).
AKUT PROSTATİTİS NE KADAR CİDDİDİR?
Tedavi edilmeyen akut prostatitis, mesane içinde apseler oluşmasına veya idrar akışının tümüyle durmasına neden olabilir. Bu rahatsızlık genellikle antibiyotik kullanılarak düzeltilebilir. Ağır vakalarda hastaneye yatmak gerekebilir. Akut prostatitis genelde iyileştiği halde, bazı vakalarda kronik prostatitis meydana çıkabilir.
TEDAVİ - İLAÇ
Akut prostatisi tedavi etmek için ağızdan veya damardan iğne şeklinde antibiyotik verilebilir.