İyileşmeye Yardımcı Olabilecek İnançlar Ev yapımı ilaçlardan bazılarının vücut üzerine doğrudan etkisi vardır. Bazıları ise, insanlar onlara inandığı için faydalı sonuçlar verebilir. İnancın tedavi gücü çok yüksek olabilir.
Örneğin, bir keresinde çok şiddetli baş ağrısı çeken bir adam gördüm. Bir kadın kendisine, tedavi için bir yer elmasının küçük bir parçasını verdi. Bunun çok güçlü bir ağrı kesici olduğunu söyledi. Adam, buna inanınca da ağrısı çabucak kesildi.
Onu iyileştiren yer elması değil, bunun ağrı kesici olduğuna inanmasıydı.
Birçok kocakarı ilacı bu yöntemle işe yarar.Çoğunlukla halkın bu yöntemlere inanmasından dolayı faydalı olur. Bu yüzden, insanların kendilerinde varolduğunu düşündükleri hastalıkları ya da bunların sebep olduğu korku, endişe ve inançların bir bölümünü tedavi etmek için bunlar faydalıdır.
Bu gruba giren hastalıklar; büyü, nazar, nedensiz veya isterik korkular,belirsiz 'ağrı' ve 'acılar' (ergenlik çağındaki kızlarda veya yaşlı kadınlarda görüldüğü gibi, özellikle stres'e bağlı olanlar) endişe ya da sinir krizleridir. Ayrıca bazı astım vakaları, hıçkırık, hazımsızlık, mide ülserleri, migren ağrıları ve hatta siğiller de bu gruba girer.
Bütün bu rahatsızlıkların tedavisinde, iyi tavır çok önemli bir rol oynayabilir.
Neticede, hastaya ihtimam göstermeniz, hastalığının iyileşeceğine inandırmanız ya da sakinleştirmeniz, onu rahatlatacaktır.