İyi Beslenme İyi beslenme vücuda hastalıklara karşı direnç kazandırır.
İyi beslenmeme biraz önce sıralanan sağlık sorunlarının doğrudan sebebi olabilir. Fakat, en önemlisi yetersiz beslenme, enfeksiyonlar başta olmak üzere tüm hastalıklara karşı vücudun direncini azaltır.
İyi beslenmiş çocuklara oranla kötü beslenmiş olanlarda şiddetli ishal vakaları daha fazla görülür ve ölüme bile neden olabilir.
Beslenme bozukluğu olan yörelerde birçok çocukta kızamık özellikle tehlikelidir.
Yetersiz beslenme sorunu olanlarda tüberküloz daha yaygındır ve çabuk ilerler.
Kısmen fazla alkol almaktan olan siroz, iyi beslenmeyen insanlarda daha yaygındır ve daha şiddetli seyreder.
Soğuk algınlığı gibi önemsiz rahatsızlıklar bile, yetersiz beslenmiş insanlarda çoğunlukla daha şiddetli ve daha uzun sürelidir. Zatürreye çevirme olasılığı da daha yüksektir
Dengeli beslenme, hastalığı daha çabuk tedavi eder.
İyi beslenme, sadece hastalığı önlemekle kalmaz, hastanın direncini artırarak tekrar sağlığına kavuşmasını sağlar. Bu yüzden, bir insan hastalandığı zaman yeterince bol gıdalı yiyecekler yemesi önemlidir.
Ne yazık ki, bazı anneler çocukları hasta ve ishalli iken çocuğu beslemeyi keser veya bazı besleyici gıdaları vermez. Bu da çocuğun zayıf düşmesine, hastalıklara karşı vücudun direncini azaltarak ölümüne bile neden olabilir. Hasta çocukların bol gıdalı yiyeceklere ihtiyacı vardır. Hasta bir çocuk yemek istemese bile onu yemek yemeğe teşvik edin.
İçebileceği ve yiyebileceği her şeyi verin, ve sabırlı olun. Hasta bir çocuk çoğunlukla fazla yemek istemez. Bu yüzden de ona gün boyunca sık sık birşeyler yedirin. Ayrıca günde birkaç defa idrar yapmasını sağlamak için bol miktarda sıvı içecek verin. Çocuk katı yiyecekleri yemezse, ezerek püre şeklinde verin.
Çoğunlukla bir insan başka bir hastalığa yakalandığı zaman yetersiz beslenmenin yol açtığı belirtiler ortaya çıkar. Örneğin, ishali birkaç gün süren bir çocukta, ayak, el ve yüzde şişme, koyu renk lekeler veya bacaklarında soyulan yaralar olabilir. Bunlar ciddi gıdasızlık belirtileridir. Bu çocuğun daha fazla besleyici gıdaya ihtiyacı vardır. Ve de daha sık. Gün boyunca sık sık bu gıdaları almasını sağlayın.
Hastalık sırasında ve sonrasında iyi beslenme çok önemlidir.