Dengeli Beslenme Niçin Önemlidir Dengeli beslenmemiş insanlarda beslenme bozukluğu olur. Bu durum; yeterince gıda almamaktan (genelde gıdasızlık veya gerekenin altında gıda alma) dengeli beslenmemekten (gıdasızlığın belirli çeşitleri) veya bazı yiyecekleri fazla miktarda yemekten dolayı ortaya çıkar.
Beslenme bozukluğu herkeste görülebilir. Ancak aşağıda belirtilen kimseler için tehlikelidir:
Çocuklarda, çünkü sağlıklı olmak ve dengeli büyümek için bol gıdaya ihtiyaçları vardır.
Doğurganlık dönemindeki kadınlarda, özellikle hamile iseler ya da emziriyorlarsa, kendilerinin ve bebeklerinin sağlıklı kalması ve günlük işlerini yapabilmeleri için gereklidir.
Yaşlılarda, çoğunlukla dişlerini kaybetmiş oldukları için yiyeceklerin tadım alamaz ve bir öğünde yeterli yiyemezler. Oysa sağlıklı kalabilmeleri için iyi beslenmelidirler.
Beslenme bozukluğu olan bir çocuk dengeli büyüyemez. Böyle bir çocuk genellikle diğer çocuklardan daha kısa ve daha zayıftır. Ayrıca diğer çocuklara göre daha sinirlidir, daha çok ağlar, hareket etmeyi ve oyun oynamayı sevmez ve sıkça hastalanır. Çocuk, ishal ya da diğer enfeksiyonlara yakalanırsa, kilo kaybeder. Bir çocukta yetersiz beslenmenin olup olmadığını kontrol etmek için çocuğun kolunun üst kısmını ölçmek yeterlidir