Yaşlılarda inme veya beyin kaslarındaki hasar genellikle beyin kanaması veya bir kan pıhtısından olur. İnme aniden başlar. Hasta birden, bilinçsiz olarak yere düşebilir. Çoğunlukla yüzü kızarmıştır, nefes alıp vermesi boğuktur, nabzı güçlü ve yavaştır. Koma hali saatler veya günlerce sürebilir.
Yaşarsa konuşma, görme ve düşünme zorluğu çekebilir veya yüzün ya da vücudun bir yanı felç olabilir. Daha hafif inmelerde, bilinç kaybı olmaksızın benzer sorunların bazıları ortaya çıkabilir. İnmeden kaynaklanan bazı rahatsızlıklar zamanla iyileşebilir.
Tedavisi:
Hastayı başı ayaklarından hafifçe yukarıda olacak şekilde yatırın. Bilincini kaybetmişse, tükürüğün (veya kusmuk) akciğerlere değil de, dışarı akmasını sağlayacak şekilde başı geriye ve bir yana çevirin. Bilinç kaybı sürdüğü müddetçe ağızdan ne içecek, ne yiyecek, ne de ilaç verin. Mümkünse, tıbbi yardım çağırın. İnme sonrasında, hasta kısmen felçli kalırsa, yürümek için koltuk değneği kullanmayı, sağlam elini kullanarak kendi ihtiyaçlarını gidermeyi öğretin. Hasta yoğun egzersizden ve sinirlenmekten kaçınmalıdır.
Not: Eğer genç ya da orta yaşlı birinde inmenin diğer belirtileri görülmeden, yüzün bir kısmında felç olursa, büyük ihtimalle bu yüz sinirlerindeki geçici bir inmedir (Bell İnme). Çoğunlukla birkaç hafta veya birkaç ay sonra kendiliğinden geçer. Sebebi çoğu zaman bilinmez. Herhangi bir tedaviye gerek yoktur, fakat sıcak kompresler faydalı olabilir. Bir göz tam olarak kapatılamıyorsa, kurumasından olabilecek hasarları önlemek için gece bir bandajla kapatın.