Beri beri hastalığı B vitaminin eksik alınmasına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Günümüzde sık görülmeyen bu hastalık eskiden daha çok uzak doğu ülkelerinde daha çok görülürdü. Vitamin eksikliğine bağlı olarak gelişen sinir uçlarının iltihabı sonucu, önce bacaklarda halsizlik, ağır ve sonuçta felç halinin gelişmesi şeklinde belirtiler verebildiği gibi vücutta fazla su birikmesi sonucu bacaklarda ve vücudun değişik yerlerinde su toplanması, kalp yetersizliği tedavi edilmez ise ölümle sonuçlanan tablolara neden olabilmektedir.

B vitamini özellikle mayalarda, tahıl tanelerinin kabuklarında ve yenilebilen bitkilerin kök, sap ve yapraklarında, sütte, terayağında bulunur. Eskiden uzak doğuda bu hastalığın sık görülmesinin nedeni, bu bölgelerde en önemli besin kaynağı olan pirincin kabuğunun iyice soyulması idi, böylece B vitaminin alımı engellenmeteydi. Avrupada ise özellikle savaş yıllarında sürekli konserve ve mikropsuzlaştırılmış yiyeceklerle (süt, un) beslenmeler sonucu görülmüştür. B vitamininin verilmesi ile çok kısa sürede hastalar iyileşirler. Bunun için hastalara içinde B vitamini bulunan yiyecekler (bira mayası, taze sebze, meyve, et, yumurta, süt, kepekli ekmekgibi) daha iyisi B vitamini vermek gerekir.
Alkolik hastalarda da bu vitaminin kötü beslenme nedeniyle yeterince alınmaması sonucu alkolik beriberi denilen birtabloda oluşabilir. Bu kişilerde kalp hastalığı, göz hareketlerinde bozukluk, çeşitli sinir sistemi hastalıkları ve felçleri gelişebilir. Bı vitamini tedavide kullanılmaz ise öldürücü olabilir. Bazan pisikyatrikbazı bozukluklar da görülebilir, bunların öğrenme ve akılda tutma yeteneğinin iyice azalması şeklinde görülür.