Genetik Bozukluklar ve Hastalıklar: Genetik: İnsan hayatının sırrı işte buradadır. Kırmızı bir çiçekle beyaz çiçek birleştirildiği vakit, ortaya kırmızı çiçek, beyaz çiçek ve pembe çiçekler çıkar. İşte hayatın bu sırrına genetik ismi verilebilir.

Bütün canlılarda yavrunun şekil, renk, boy, huy ve aklımıza ne gelirse, her türlü özellikleri anne ve babadan genetik yolu ile geçer. Bu sır dişi ve erkek cinsiyet hücrelerinin çekirdekleri içinde bulunan ve "Kromozom" ismi verilen yapılarla yavruya geçerler.İnsan hücrelerinde 46 kromozom vardır ve bunlar numaralanmış, özellikleri belirlenmiştir. Bazı genetikle geçen hastalıklarda hangi ve kaç numaralı kromozomda bozukluk olduğu bilinir. Uzmanlar tarafından tanıda bundan yararlanılır.

İnsanlarda genetik yolu ile geçen birçok hastalık vardır. Şeker hastalığı, bazı kalb hastalıkları, bazı yüksek tansiyon şekilleri, mide ülserleri, bazı damar ve kan hastalıkları, el, parmak, ayak, boy kusurları, göz hastalıkları, barsak polipleri belki de kansere uygunluk yapısı genetik yolu ile geçmektedir.
Genetik yolu ile geçen ve insanda önemli bir sağlık ve sosyal sorun olan akıl ve ruh hastalıkları da bilinmektedir. Bu konuların sırlarının tıpda geniş şekilde çözüldüğü söylenemez.

Genetik konusu ve hastalıklarının sırrı her geçen gün daha büyük bir önem kazanmaktadır.
Artık dünyada genetik mühendisliği gibi bir bilim dalı genetik hastalıklarda büyük aşamalar getirmeye adaydır. Modern tıpta güncel konu haline gelmektedir.
Özellikle tüp bebek tekniğinin gelişmesi ile bu konunun birleştirilmesi sağlıklı nesiller yetiştirmekte çok ümit vericidir.

Akraba ve aile arası evlenmeler genetik hastalıkların yayılmasında çok önemli bir faktördür. Mutlaka önlenmelidir.