Karaciğer Büyümesi hepatomegali büyümüş karaciğer demektir. Normal bir karaciğerin üst kenarı 4-5 kaburga kemiklerinin arasına rastlar. Alt kenarı da kaburga köprüsünü geçmez. Bu ölçüleri aşan karaciğer büyümüş demektir.

Karaciğer niçin büyür? Birçok sebebi vardır. Başta karaciğerin kendi hastalıklarında büyür. Sarılıklı hastalıklarda, hepatitte, karaciğer urlarında, kistlerinde, köpeklerden bulaşan kistlerde, sirozda, hemanjiomada, abselerinde daima karaciğer büyüktür.Bunların dışında karaciğeri büyüten hastalıkların başında kalb hastalıkları gelir. Müzmin kalb yetmezliklerinin en önemli buğuları ndan biri de ayak, bacak şişliklerinin yanında karaciğerin büyümesi ve gerilen zarının ağrımasıdır. Burada olay karaciğer içi dolaşım bozukluğu ve kanın göllenmesi olayıdır. Kan sağ kalbe kolay dönemez ve karaciğer içinde birikir.

"Perikardit" denilen kalb zarının müzmin hastalıklarında da karaciğer büyür. Bunun dışında karaciğer yağlanması da karaciğeri büyütür. Burada devamlı alkol kullanmak, şeker hastalığı, bazı maddelerle ağır ağır zehirlenmeler önemli rol oynarlar.

Depo hastalıktarı ismi verilen ve doğuştan irsiyetle geçen bir seri hastalıkta da karaciğer, çocukluk yaşında büyüyerek bütün karını doldurabilir.

Karaciğerin bazı damar hastalıklarında, "Lösemi" denilen habis kan hastalıklarında, tifo, Malta humması, tüberküloz, frengi gibi mikrobik hastalıklarda da karaciğer büyür.

Bütün bu sebeplerin içinde karaciğeri büyüten hastalığın tanısı uzmanlar, özellikle "Gastroenterolog" denilen sindirim sistemi hastalıktan uzmanları tarafından koyulabilir. Tedavi de sebebe göre düzenlenir.