İklime Bağlı Hastalıklar: iklimlerin insan sağlığında da etkisi büyüktür. Bir insan doğduğu iklime hayatın ilk gününden itibaren uyum sağlamakta, kan basıncından gudde salgılarına, cinsel isteklere kadar iklime uygunluk göstermektedir. Örneğin soğuk iklimlerde yaşayan insanlarla sıcak iklimlerde yaşayan insanların tiroid bezinden salgılanan günlük hormon miktarları farklıdır.Yine sıcak iklimlerde buluğ çağı 3-5 yıl evvel gelmekte ve kadınlarda adet kesilmeleri daha erken olmaktadır.

iklimlerin çeşitli hastalıklarda kesin etkisi vardır. Örneğin Alaska'da sarı humma salgını olmaz. Yine Afrika'da donma sonucu gangrenler meydana gelmez.

Rutubetli iklimlerde romatizmal hastalıkların çok daha sık olduğu bilinmektedir. Oksijeni bol, kırsal alanlarda kalb ve damar hastalıkları daha azdır.

Soğuk ve rutubetli iklimlerde nezle, grip gibi salgın hastalık çok daha fazladır. Güneş ve sıcak çarpması ancak sıcak iklimlerde görülür. Daha bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir ve kitaplar yazılabilir. İklimlere göre ısınmak, giyinmek, ağır iklim şartlarından korunmak ve beslenmek sağlığımız bakımından bilinçli şekilde uygulanması gereken bir konudur.