Temizlik Eksikliğinden Kaynaklanan Hastalıklar pekçok enfeksiyondan korunmada; bağırsak, deri, göz, akciğer ve tüm vücuttaki enreksiyonal rahatsızlıkların önlenmesinde büyük önem taşır. Hem b'.reysel. hem de toplumsal temizlik önemlidir.
Bireysel ve toplumsal temizliğe gereken önem verilmediği için pekçok yaygın bağırsak enreksıyonları, kişiden kişiye geçer. Mikroplar ve parazitler (veya yumurtaları) enfekte olmuş hastaların dışkısından bulaşır. Bunlar, kirli ellerden veya iyi yıkanmamış uyecekler ve pis sulardan, ağız yoluyla bulaşır. Bu şekilde yayılan ya da dışkıdan ağıza taşman hastalıklar, aşağıdakilerdir:
• İshal ve dizanteri (bakteriler ve amipler neden olur)
• Bağırsak kurtları (çeşitli tipleri)
• Sarılık, tifo ve kolera
• Diğer bazı hastalıklar, çocuk felci gibi, bazen bu yolla bulaşır.


Bu enfeksiyonlar doğrudan da bulaşabilir.
Örneğin: Bağırsak kurdu olan ve son büyük ruvaletine çıktıktan sonra ellerini yıkamayı unutan b:r çocuk, diyelim ki arkadaşına bir bisküvi verdi. Parmakları hala kendi dışkısıyla kirli olduğundan, özellikle tırnak aralarında yüzlerce kurt yumurtası (gözle görülemeyecek kadar Cücüktürler) vardır. Bu yumurtalardan bazıları ::?kuviye yapışır. Arkadaşı bisküviyi yemek :u:e::yle yumurtaları da yutmuş olur
Çoğu enfeksiyon ve parazit yumurtası, kişiden kişiye yukarıda gösterildiği gibi geçer.
Şayet aile aşağıdaki tedbirlerden herhangi birini almış olsaydı, hastalığın yayılması engellenebilirdi:
• Adam büyük abdestini tuvalette yapsaydı,
• Aile kirli hayvanların eve girmesine izin vermeseydi,
• Anne yemek hazırlamadan önce ve çocuğu kucağına aldıktan sonra ellerini yıkasaydı.
Eğer köyünüzde ishal, kurt ve diğer bağırsak parazitleri fazlaysa, yöre halkı temizliğe özen göstermediğindendir. İshalden de çocuk ölümü fazlaysa, büyük olasılıkla sorunların bir kısmı da yetersiz beslenmedendir. İshalden ölümü önlemek için hem temizlik hem de dengeli beslenme çok önemlidir.