Yiyecek ve İçeceklerin Temizliği 1. Temiz bir su şebekesinden gelmeyen bütün suları, içmeden önce kaynatmak, filtre etmek ya da arıtmaktır. Bu özellikle çocuklar ve ishal vakalarının arttığı veya tifo, sarılık ya da koleranın yaygın olduğu zamanlarda önemlidir. Hastalıkların önlenmesinde suyun arıtılmış olmasından çok yeterli olması önemlidir. Ayrıca fakir ailelerden içme suyunu kaynatmak için kullanılacak oduna fazla zaman ve para harcamasını beklemek; bu özellikle çocukları için daha az yiyecek ve ormanlara zarar verilmesi demekse, yarardan çok zarar sağlar. Suyun temizlenmesi hakkında daha fazla bilgi için. Suyu arıtmanın ucuz ve etkili bir yolu, temiz bir plastik torba veya şişeye konulmuş suyu birkaç saat boyunca doğrudan güneş ışığında bırakmaktır. Bu işlem sudaki pekçok mikrobu öldürür.
2. Yiyeceklerin üzerine sinek ve böcelderin üşüşmesine izin vermeyin. Bunlar mikrop taşır ve hastalıkların yayılmasına neden olur. Yiyecek artıkları ve kirli tabaklan ortada bırakmayın. Bunlar sinek ve mikrop yuvasıdır. Yiyecekleri üzerlerini kapatarak, tel dolap veya kutu içine koyarak koruyun.
3. Yere düşen meyveleri yemeden önce iyice yıkayın. Düşen yiyeceklerin çocuklar tarafından alınıp yenmesine izin vermeyin. Önce yıkayın.
4. Çok iyi pişirilmiş et ve balık yiyin. Pişirilen et veya balıkta çiğ kalmış kısımlar olmamasına özellikle dikkat edin.
Tavuğu pişirmeden önce temiz suyla yıkayın. Tavukta ishale neden olan mikroplar vardır. Ayrıca tavuğu hazırladıktan sonra diğer yiyeceklere dokunmadan ellerinizi yıkayın.

6. Bayat veya kötü kokan yiyecekler yemeyin. Zehirli olabilirler. Açıldığında fışkıran veya kutusu şişmiş konserve yiyeceklerden sakının. Özellikle konserve balığa dikkat edin. Ayrıca pişirilmesinin üzerinden birkaç saat geçen tavuğa da dikkat edin. Kalmış yemekleri tekrar yemeden önce çok ısıtın. Mümkünse, özellikle çocuklara, yaşlılara ve çok hasta olanlara taze hazırlanmış yiyecekler verin.


7. Tüberküloz, grip, soğuk algınlığı veya diğer bulaşıcı hastalıkları olanların diğerlerinden ayrı yemeleri gerekir. Hastaların kullandığı tabak, çatal ve kaşıklar başkaları kullanmadan önce kaynatılmalıdır.