Bu IDDM (gençlik şekeri) hastalığının akut c yan sorunudur ve hasta programlı ve düzenli şer de insülin iğnesi yaptırmazsa veya başka hasta veya yaralanma varsa vücut sürekli baskı altmdac Glikoz kan:: birikir ve keton miktarları artarak kanı daha az hale getirir. Birkaç saat içinde idrar miktarı ve sık ; fazlalaşır ve giderilemeyen bir susuzluk başgösterir (Çocuklarda daha hızlı gelişebilir.) Halsizlik ve uyku hali ortaya çıkar, yüz kızarır, kusma, ishal ve karın ağrısı başlayabilir. Bazen nefes şeker kokar ve bu alkol kokusuyla karıştırılabiiir. (Bu koku aslında asetonun ciğerler yoluyla atılmasından kaynaklanır). İleri safhalarda soluma hızlanır ve daha derinleşir. Bilinç yitirilebilir ve buna şeker koması denir.
Bu belirtiler olursa acil tedavi gerekir çünkü sonuç ölümdür. (Devlet istatistiklerine göre şeker hastalarında 10 ölümden 1 'inin sebebi ketosidosistir) Bu hastalık, şeker hastası olduğu bilinmeyen kişilerde veya kontrol altına alınamamış şeker hastalıklarında görülür. Her hastanın kan şekerini, idrar şekerini ve idrarda keton miktarını yakın bir şekilde gözlemesi gerekir.
Acil tıbbi yardım gereklidir. İnsülin yapılması ve serum takılması şarttır. Kan şekeri ve vücuttaki sıvı düzeyi sürekli kontrol edilmelidir. Tedavi derhal yapılırsa ketoasidosisi hızlı ve kesin bir şekilde atlatmak mümkündür.