Uygun beslenme programı önemlidir. Özellikle NIDDM'Iİ hastalarda, sadece kiloya dikkat etmek yeterli olabilir. Her kişiye göre özel bir beslenme biçimi gerekir ve önemli olan şişman kişilerin kilo vermesi, normal kilodakilerin de düzgün beslenmeyi devam ettirmesidir. Ağırlığınız ideal kilodan % 20 daha çoksa şişman sayılırsınız.
Alkol de kan şekerini yükselttiği için vazgeçmeli veya miktarı kısıtlamalısınız. Ayrıca alkolde kalori yüksektir ve kilo probleminiz varsa zayıflamanızı güçleştirir.
Bu tür diyetin iki amacı vardır. Öncelikle glikoz miktarını kontrol edecek, ikinci olarak da kilonuzu kontrol etme veya azaltma imkânı olacaktır. Oburluk vücudun insülin ihtiyacını artırır çünkü alınan fazla gıda vücuda daha çok glikoz girmesi demektir. Sonuçta kan şekerini kontrol giderek zorlaşır ve başka komplikasyonlar doğabilir.
Şeker hastaları karbonhidrat (şeker ve nişasta), yağ ve protein tüketimlerine dikkat etmelidirler. Diyet uzmanı doğru bir program hazırlayabilir. Bonbon, pasta ve tatlılardan kaçının. Kepekli ekmek, meyve ve sebze yemelisiniz.