Her biri böbreğin üst kısmında yerleşmiş bulunan ve yine her biri baş parmağınızın uç kısmı büyüklüğünde olan iki adrenal bez vardır. Bir adrenal bez iki kısımdan oluşur. Medulla denilen iç kısım ve korteks denilen dış tabaka.
Medulla iki çeşit hormon üretir: adrenalin (buna aynı zamanda epinefrin denilir) ve noradrenalin (norepinefrin). Bu hormonların üretilmesi beyin tarafından kontroi edilir. Bunlar kan akışına salgılandığı zaman, kalp atışı hızını ve kan basıncını (tansiyonu) artırır ve diğer vücut fonksiyonlarını etkiler. Genellikle fiziksel ve duygusal stresler bu hormonların salgılanma işlemini başlatır.
Korteks, kartikosteroidler denilen bir hormon grubu üretir ve bunların üç çeşidi vardır. Bunlardan biri cinsiyet hormonları olup erkek hormonları (androjenler) ve dişi hormonları (östrojenler) içerir. Bu hormonlar da cinsel gelişim ve üremeyi etkiler. (Cinsiyet hormonlarının aynı zamanda vücudun başka kısımlarında, testisler ve yumurtalıklarda üretildiğini, erkek ve dişi hormonların hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunduğunu da unutmayın.) Bir başka çeşit hormonların hidrokortizon grubunu içerir (glukokortikoidler): Bunlar karaciğerde nişastalı gıda maddelerinin glikojene değişmesini (şeker deposu şeklinde) etkilerler. Üçüncü çeşit olan mineralokortikosteroidler, mineral tuzlan ve potasyumun vücut tarafından kullanımını kontrol eder, aldosteron bu grubun temel öğesidir. Kortikosteroidlerin hepsi hipofiz bezlerinden gelen hormonların kontrolü altındadır. Ancak aldosteron temelde böbrek tarafından üretilen ve renin denilen değişik bir hormon ile kontrol edilir.
Adrenal bezlerden gelen hormonlar vücudun tüm sistemlerini etkiler. Etkiler, oldukça karmaşıktır. Bu karmaşık sistemde bazı rahatsızlıklar ve yetmezlikler ortaya çıkabilir ve bunlar da aşağıda sözü edilen rahatsızlıklara yol açarlar.