Cushing sendromunun aksine, Addison hastalığı adrenal bezin korteksi yeterli steroid hormonları üretemez hale geldiği zaman ortaya çıkar. Bu hastalık adını bu hastalığı bulan ve 19'üncu yüzyılda yaşamış olan bir ingiliz fizikçisi olan Thomas Addison'dan alır. Bazen buna "adrenokortikal hipofonksiyon" denilir. Adrenal bezlerin bu türden bir yetmezliği otoimmun hastalıklarda olduğu gibi kendi kendini tahrip eden bir süreç sonucu veya tüberküloz gibi bir başka hastalığın sonucu olabilir. Bu hastalık, bebeklik de dahil olmak üzere, tüm yaşlarda görülebilir ve hem kadınlarda hem de erkeklerde eşit olarak ortaya çıkabilir.
BELİRTİLER:
Bitkinlik (zayıflık), bilinç uyuşukluğunun eşlik ettiği hareketsizlik hali ve anemi (kansızlık) Kilo kaybı ve iştah azalması. Cildin kararması, Düşük kan basıncı (tansiyon) Hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşüşü) İshal, hazımsızlık, kusma veya kabızlığın eşlik ettiği karın ağrıları. Cinsel istekte azalma. Akut adrenal yetmezliği (Addison krizi) Su kaybı (ciddi bir ishal ve kusma ile su atmak) Şok ve bilinç kaybı;
Fiziki bir stres, enfeksiyon, yaralanma, kusma, ishal veya diüretik ilaçların kullanılması ile ortaya çıkabilen akut adrenal yetmezlik için acil hastane tedavisi elzemdir. Adrenal yetmezlik, tuz solüsyonları ve steroid hormonların enjeksiyonu da dahil acil tıbbi bakımı gerektiren ve yaşamı tehdit eden bir durumdur. Ancak Addison hastalığı erken teşhis edildiği zaman; tedavi, normal ve sağlıklı bir yaşam için yalnızca günlük olarak ağızdan alınan steroid tablet dozlarıyla tuz desteklerini içerir. Belirtiler kaybolacaktır. Genellikle cilt de kararmış renkli görünümünü kaybedecektir.
TEDAVİ- İLAÇ TEDAVİSİ
Eğer sizde Addison hastalığı varsa, doktorunuz düzenli bir şekilde kullanılmak üzere bir veya daha fazla steroid ilaç önerecektir. Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına tam olarak uyarak düzenli bir şekilde alın. Bu, sizin vücudunuz için elzem olan tek steroid hormon kaynağıdır. Bu hormonlar olmazsa, akut adrenal yetmezlik ortaya çıkabilir.