Bazı kadınlarda, yalnızca erkeklerde görülecek şekilde yüzde, göğüste, kulaklarda ve diğer bölgelerde kıllanma başlayabilir. Hirsutizm denilen böylesi bir kıllanmanın nedeni sara tedavisinde kullanılan "Phenytoin" (veya daha fazla bilinen ismiyle Dilantin) gibi belli ilaçların kullanımı ve hipertansiyonu kontrol altına almak için bazı maddelerin kullanımı olabilir. Böbrek üstü bezlerinin ve överlerin (yumurtalıkların) belli tümörleri ile diğer rahatsızlıkları da hirsutizme (kıllanmaya) neden olabilir.
Ancak olayların birçoğunda yapılan test ve muayenelere rağmen doktor herhangi bir açıklamada bulunamaz. Bu hastalarda idiyopalik hirsutizm vardır. Yani nedeni bilinmeyen kıllanma.
Doktorlar çoğu zaman idiyopatik hirsutizmin nedeninin androjende (erkeklik hormonunda) hafif bir artış olduğuna ve bunun nedeni bilinmeyen bir değişiklikle ortaya çıktığına inanırlar.
idiyopatik hirsutizim olan kadınlarda adet devreleri normaldir, yumurtalıklar normaldir ve tümör veya adrenal bezlerinin, anormal fonksiyonuna ilişkin herhangi bir açık belirti yoktur. Bu türden durumlarda ortaya çıkan herhangi bir sağlık riski yoktur. Fakat estetik açıdan önemli bir konudur.
Belli ilaç tedavileri vardır Aşırı kıllanmayı tedavi etmek açısından özellikle kabul edilmiş herhangi bir ilaç yoktur Ancak kortizon benzeri hormonları içeren ilaçlar. Alaactone denilen bir diüretik ilaç ile östrojen ve progestin hormonları içeren, ağızdan alınan kontraseptifler de (gebeliği önleyici ilaçlar) dahil olmak üzere bazı ilaçların androjen düzeyini bastırma ve hirsutizmi kontrol altına alma açısından etkili oldukları kanıtlanmıştır.
Ancak bunların güçlü ilaçlar olduğunu unutmayın. Bu tür ilaçlann yan etkileri olabilir. Aynı zamanda, aşırı kıllanmanın tedavisinde adı geçen ilaçlar tek düze bir şekilde etkili değildir ve bunların etkisinin görülmesi aylar sürebilir. Bu
nedenle bu olayın kozmetik yöntemlerle kontrol altına alınması tercih sebebidir