Şekersiz diyabet hastalığı olanların yaklaşık yarısında rahatsızlığın nedeni bilinmez. Ancak belirtilerin ortaya çıkmasından birkaç yıl sonra bir hipofiz tümörü açıkça görülebilir. Kafada herhangi bir yara-lanma veya hipofiz tümörleri için herhangi bir ameliyat nedeni ile hipofiz bezlerinde ortaya çıkan zararlar tanımlanabilen nedenler arasındadır.
isim ve belirtılerdeki benzerliğe rağmen bu rahatsızlık seker hastalığı ile karıştırılmamalıdır, insülin (hücrelere enerji temin etmek için vücudun glikozu kullanmasını ve korumasını temin eden hormon) yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan şeker hastalığının (diabetes melitus) aksine, şekersiz diyabet (diabetes insipidus) antidiüretik hormon (ADH) yetersizliği nedeniyle ortaya çıkar. Bu hormon hipofiz bezinin arka lobu tarafından salgılanır.Eğer antidiüretik hormon yetersizliği varsa, vücutta su dengesini kontrol olayı kaybolur Uygun sıvı seviyesini korumak için gerekli olan suyu yeniden emmenin yerine, böbrekler suyu dışarı atar.
BELİRTİLERİ:
Aşırı susama idrar miktarının artışı Su kaybı, fiziki çöküntü ve düşük tansiyon koma halini ortaya çıkarabilir.
ŞEKERSİZ DİYABET NE KADAR CİDDİDİR?
Şekersiz diyabet hormon takviyesi ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Belirlenen nedenin (bir tümör veya hastalık) sorunları ortaya çıkardığı durumlar dışında, şekersiz diyabet hastalığı olan bir kişinin normal bir yaşam sürmesi beklenir.
TIBBİ TEDAVİ
Bir burun spreyi şeklinde veya sentetik bir hormonun enjekte edilmesi ile antidiüretik hormon verilecektir. Bu hormon tedavisi genellikle yaşam boyunca sürer. Ancak bilinen nedenin baştaki bir yaralanma veya herhangi bir ameliyat olduğu durumlarda birkaç ay ile bir yıl arasında değişen bir süre içerisinde bez normal fonksiyonunu yeniden kazanır hale gelebilir. Eğer böyle olursa ilaç tedavisi kesilmelidir
"Thiazid" grubundan diüretik bir ilaç da önerilebilir. Diüretiklerın aslında idrar miktarını artırmak için kullanıldığı gerçeğinin yanı sıra, thiazid'ler bazı kişilerde şekersiz diyabetin tedavisinde etkilidir.
CERRAHİ MÜDAHALE
Eğer neden hipofiz bezindeki bir tümör ise ameliyat veya radyasyon terapisi uygun olabilir.
BESLENME
Bazı durumlarda sodyumun kısıtlanmasına yardımcı olduğundan, doktorunuz yemeklerde tuz miktarının sınırlandırılmasını tavsiye edebilir.