Graves hastalığında, tiroid bezi, anormal bir antikor tarafından aşın derecede uyarılır ve hipofizden gelen normal tiroid uyarıcı hormonu (TSH) kanda tespit edilemez.Tiroid bezinin fonksiyonlarına, normal olarak hipofiz bezinden salgılanan bir hormon kumanda eder.Tiroid hormonlarının üretimi anormal şekilde fazladır. Kanda troksin hormonu miktarı da yükselmiştir.
Hipertiroidizm, vücudun normal enerji harcamasında (yani bazal metoplazmasında) bir artış içerir. Bu değişikliğin bir göstergesi iştahın artmasıdır. Çünkü vücut artan faaliyeti için daha fazla yakıt talep edecektir. Vücut aşırı ısı meydana getirir. Öyle ki başkaları üşüdükleri ve rahat oldukları sırada hipertiroidizm! olan hastalar sıcaklık hissi duyacaklardır. Avuçlar sıcak ve terli, ellerde titreme olabilir. Kalp güçlü olarak ve süratli çarpar. Bazen kalp süratli bir düzensizlik (atriyel fibrilasyon) durumuna gelir. Bu hastalar uyumakta zorluk da çekebilirler.
Eğer sizde hipertiroidizm varsa, tiroid beziniz büyür, fakat çoğunlukla bu büyüme fark edilmeyecek kadar azdır. Tiroidi uyaran anormal antikorun gözler üzerinde de etkisi vardır ve gözlerin ileri çıkmasına, göz kapaklarının genişlemesine, aşırı göz yaslanmasına ve bazen çift görmeye yol açabilir.