Vücut Şişmesi Ayak şişmesi, bazısı önemsiz bazısı da ciddi pekçok değişik sorunun habercisi olabilir. Fakat, yüz veya vücudun diğer kısımlarında da şişme varsa, bu çoğunlukla ciddi bir hastalık belirtisidir. Hamileliğin son üç ayında kadınların ayakları şişebilir. Bu, ciddi bir rahatsızlık değildir. Bacaklardan gelen damarların, çocuğun ağırlığından dolayı sıkışması sonucu kan dolaşımının smırlanmasındandır. Ama, kadının ellerinde ve yüzünde de şişme, görme bozukluğu varsa veya idrara fazla çıkamıyorsa, zehirlenme veya kan zehirlenmesi olabilir. Derhal doktora başvurun. Bir yerde uzun süre oturan veya ayakta duran yaşlılarda çoğunlukla dolaşım bozukluğundan dolayı ayak şişmesi olur. Ama, yaşlılarda görülen ayak şişmesi; kalp rahatsızlıkları veya nadiren de olsa böbrek hastalığından kaynaklanabilir.
Küçük çocuklardaki ayak şişmesi anemi veya beslenme bozukluğu sonucu olabilir. İlerlemiş vakalarda eller ve yüzde de şişme görülebilir .
Tedavisi:
Şişmeyi azaltmak için, neden olan hastalıkları tedavi edin. Yemeklerde ya hiç ya da, çok az tuz kullanın. İdrara çok çıkmaya yardımcı olan şifalı çaylar (bkz. mısır püskülü) faydalıdır