Boyun Hastalıkları: boyun baş ile vücudu birleştiren boyun bölgesi vücudun en önemli parçalarından biridir. Belkemiği omurlarının boyun bölgesine düşen yapıları kemik dokusunu ve buranın eksenini teşkil eder. Omurilik bu bölge yolu ile beyinle birleşir. Yine kalbden çıkan ve kalbe dönen damarlar boyundan geçerek yüz kafatası ve beyine ulaşırlar.
Boyun bölgesi çok hareketli, başın sağa sola, öne arkaya dönüşünü sağlayan kuvvetli kaslarla donanmıştır. Bu kaslar aynı zamanda damar ve sinirlere yataklık edip korurlar.
Boyun bölgesinin tam ortasında solunum ve yemek boruları bulunmaktadır. Önde bulunan solunum borusu gırtlak denilen bir kıkırdak yapısı ile başlar ve bunun önünde de önemli bir hormon bezi olan "Tîtroid bezi" vardır. Bü bezin her iki yanında mercimek büyüklüğünde 4 adet paratiroid bezleri bulunmaktadır. Bu bezler vücudun, kemiklerin kalsiyum ve fosfor mekanizmasını düzenlerler.
Tiroid bezi hastalıkları dışında boyunun en önemli hastalığı yaralanmalarıdır. Buradan büyük damarlar geçtiğinden yaralama sırasında tehlikeli kanamalar meydana gelebilir. Boyun kırılması da trafik kazalarında sık görülen ölüm sebeplerinden biridir.