El Hastalıkları: Ellerimiz en çok kullandığımız organlarımızdan biridir. Her yönde hareket edebilen bu organ parmak, avuç ve bilek kemiklerinden, bir çok eklem, küçük büyük kas ve damarlardan yapılmış olup, tutma, dokunma, sıcak soğuk, ağrı gibi duyularda çok hassastır.

Eller temizlik bakımından da önemlidir. Her türlü mikrop ve zararlı maddeler ağzımıza çok zaman kirli ellerle taşınırlar. Bir çok hastalıklarda parmaklar, parmak uçları, tırnaklar ve avuç içi bize tanı için önemli işaretler verirler. Kalb hastalıklarında parmak uçlarının morarması, yine müzmin kalb, akciğer, karaciğer hastalıklarında parmakların trompet sopasına benzemesi, karaciğer hastalıklarında avuç içlerinin çökmesi gibi el değişiklikleri bunlardan birkaç örnek olabilir.El hastalıklarının en önemlileri romatizmal hastalıklardır. Bunun dışında yaralanma, kırık, çatlak gibi kemik olayları, lif koparan burkulmalar seyrek olaylar değildir.

Elin damar hastalıkları, nabızsızlık gibi olaylar bazen kadınlarda görülen irsi hastalıklardır.

Tırnak iltihapları (Dolama), avuç içi abseleri ve akromegali hastalığında görülen el büyümeleri de dikkati çeken olaylardır.