Menisküs, Çıkıklar, Eklem İltihaplanması: Tıpda eklemler ve ona ait hastalıklar başlı başına bir uzmanlık konusudur. Vücudumuzda yüzlerce hareketsiz, yarı hareketli, tam hareketli eklem vardır. Özellikle uzun kemiklerin uçları hareketli eklemlerle sonuçlanır ve kemiklere yapışık, eklemleri çepeçevre örten bağlarla eklemler güçlü bir yapıya sahip olurlar. İçlerini "SİNOVYAL" ismi verilen, devamlı ıslak bir zar kaplar. Hareket mekanizması kaslarla işler. Göğüs kafesi eklemleri hareketsizdir. Bütün eklemlerde olduğu gibi yapısında kıkırdak dokusu mevcuttur.

Eklem hastalıklarının başında romatizmal hastalıklar gelir. Bunların en önemlileri de gençlerde görülen "Akut mafsal romatizması" denilen romatizma şeklidir.Eklemlerin diğer önemli bir hastalığı iltihaplanmasıdır. Diz kapağı kıkırdağının yırtılması ve eklem içinde sıvı toplanması sporcularda çok görülen "MENİSKÜS"dür.

Eklemlerin diğer önemli bir hastalığı da çıkıklardır. Özellikle omuz ve kalça eklemlerinde, el bileklerinde sık görülür. Eklem hastalıklarında kaplıcalar, banyolar, masaj ve fizik tedavi, çamur banyoları, güneş banyoları çok yararlı olabilir