Romatizma Çeşitleri insan sağlığına zarar veren en önemli hastalıklardan bir gurubu teşkil eder. Çeşitli tipleri vardır. Gençlerde görülen ve yüksek ateş ile kendisini gösteren romatizma hastalığına "Akut Mafsal Romatizması" ismi verilir. Bu hastalık daha çok gençlerde görülmekle beraber her yaşta ortaya çıkabilir. Fakat, ileri yaşlarda yaptığı tahribat daha azdır.

Akut mafsal romatizmasının sebebi, vücudun her hangi bir yerinde bulunan müzmin bir iltihaptır. Bilhassa sık sık tekrar eden boğaz ve bademcik iltihapları romatizmanın başlıca sebebidir. Boğazda üreyen ve "Streptokokküs Hemolitikus" isminde bir mikrop vücutta özel bir alerjiye sebep olur ve bunun sonucu romatizma hastalığı ortaya çıkar.Akut mafsal romatizması, ateş, eklem ağrıları, eklemlerde şişme ve kızartı ile kendisini belli eder. Şiddeti şahıslara göre değişik olur. Bazı hastalar eklemlerini oynatamayacak kadar ağrı duyarlareklemleri tutar. Fakat, daha çok diz, omuz, bilek, boyun ve dirsek eklemleri hastalığa yakalanırı Eklemin içyüzünü örten zar iltihaplı bir durum alır ve eklem boşluğunda bu zarın salgıladığı özel bir su toplanır. Bu hastalık zamanında teşhis ve tedavi edilmezse çok tehlikelidir. Başta kalp olmak üzere bütün organları tahrip edebilir. Romazitmanın tutmadığı ve bozmadığı organ ve doku yoktur.

Kalpde, kalp adalesini ve kalbin kapaklarını yakalar ve çeşitli tahripler yapar. Akut mafsal romatizmalı hastalar bir müddet sonra karşımıza bir kalp hastası olarak çıkarlar. Romatizmanın kalbi yakalaması daha çok genç yaşlarda görülür. Kalb büyük, çarpıntılar ve nefes darlıkları, göğüs ağrıları olur. Bu hastalık beyinde, gözde, sinir sisteminde, akciğerlerde ve damarlarda da bozukluklara sebep olur. Bazen adaleleri tutar ve geçmek bilmeyen adale ağrıları yapar. Bu hastalığa "Romatizmal Miyalji" ismi verilir.