Vücutta yaklaşık 650 adale vardır. Adaleler kendilerini vücudun diğer kısımlarından farklı kılan elastiki liflerdir. Bu temel özellik adalelerin genişleyip (açılıp) küçülmesine (kasılmasına) olanak verir ve böylece mafsallarda hareketi sağlar
Hemen bütün adaleler çift haldedir. Örneğin kolunuzda iki başlı (biseps) adalenizin kasılması kolunuzun bükülmesine yol açar, buna karşın aksi yöndeki (triseps) üç başlı adalenin kasılma hareketi kolunuzun uzanmasına yol açar. Kaslar kemiklere tendon (kiriş) larla bağlıdır.
Bütün kaslar iskelete hareket sağlamaz. Skeletai (iskaler) hastalarına ek olarak düz (çizgisiz) kaslar da vardır. Bu kaslar mide ve mesane gibi iç organlarda ve kan damarlarının cidarlarında bulunur. Bunlar genellikle tabaka halinde düzenlenmiştir ve bunlara istemsiz kaslar da denir çünkü bunlara bilinçli olarak kumanda edemeyiz. Kalp (ya da miyokard) kasları da bir diğer kas çeşididir. Bunlar da çizgili olmasına rağmen kumanda mekanizmasının dışındadır. Düz kaslar ve kalp kasları musküloskeletal sistemin bir parçası sayılmazlar. Çoğu kas problemleri gerilme, burkulma veya aşırı zorlama sonucu meydana gelir. Genellikle oturmaya alışmış olan ve mobilyaların yerini değiştirmeye kalkan bir kimsenin bel ağrısı, kondisyonu zayıf olan adalelerin üzerine uygulanan ani veya olağan dışı baskıların sonucudur. Bir egzersiz programının başlangıcında kendini aşırı derecede zorlayan acemi koşucunun çektiği adale acıları (ağrıları) da buna benzer problemlerdendir. Yaygın spor yaralanmaları arasında burkulma ve adele çekilmeleri vardır. Egzersiz sağlıklı olmanın kritik bir öğesidir, fakat kaslara ve kemiklere gereken dikkat gösterilmezse egzersiz zararlı olabilir. Gereken dikkati ve bakımı göstermek basit bir adale gevşetme programıyla veya eğer zaten belirli mafsal veya diğer müsküloskeletal problemleriniz varsa belirli tipteki çalışmalardan kaçınmakla sağlanır. Şimdi dikkatli olmak size ilerde ağrı, vakit ve paradan tasarruf sağlayabilir.
Birçok tıp uzmanları büyük ölçüde, müsküloskeletal sistem problemleriyle ilgilenirler. Eğer siz veya doktorunuz rahatsızlığınız varsa veya artritiniz tedaviye cevap vermiyorsa bir romatologun sizi tedavi etmesi uygun olabilir.
Eğer kemik rahatsızlığınız cerrahi bir girişimi gerektiriyorsa bir Ortopedi cerrahına danışmalısınız. Ortopedi, vücudun hareketli kısımlarının (iskelet, mafsallar kaslar bağlar ve kıkırdak dahil olarak) rahatsızlıklarını önlemek veya düzeltmekle ilgilenen cerrahi disiplindir. Ortopedi cerrahı bu alanda ek eğitim görmüş olan bir doktordur.
Fizik tedavi uzmanı, fiziki tıp ve rehabilitasyon konusunda uzmandır. Aynı zamanda doktor olduğu için fizik tedavi uzmanı yaralanmış veya hasar görmüş olan organların faydalı fonksiyonunu geri kazandırmaya yardımcı olmak için özel olarak eğitim görmüştür. Fizik tedavi uzmanının rehabilitasyon için belirlediği program özel giyim veya teçhizatı, egzersizi, ağrı dindirme tedavilerin veya diğer yak-laşımları içerebilir.
Fizik tedavi teknisyeni (fizikoterapist) lisanslı bir profesyoneldir, fakat doktor değildir. Kendisi ısı, su, ışık, masaj ve egzersiz gibi fiziki elemanları kullanarak, iyileşmenize yardımcı olur.