Çıkıklar Şekli bozulan ve hareket ettirilemeyen incinmiş bir mafsal (genellikle bir vurma, düşme veya diğer bir travmaya maruz kaldıktan sonra Şişme ve yoğun ağrı Bir çıkık en basit ifadesiyle yerinde olmayan (yerinden oynamış) bir mafsal (eklem)'dir. Kemiklerin bağlantılı uçlarının zorlanarak normal pozisyonlarından ayrıldığı bir yaralanma durumudur. Eklem artık normal fonksiyonunu yerine getirmez ve kemiklerin doğal olmayan hareketleri mafsalın yapısına ve belki de adalelerine, bağlarına, sinirlerine ve kan damarlarına zarar vermiş olabilir.
Bazı durumlarda çıkığın nedeni bir hastalık (rcmatoid artrit gibi) veya doğuştan bir zayıflıktır. Dahaönce çıkık geçirmiş kişilerde eklem zayıflamış olabilir ve kendiliğinden çıkar.
TEŞHİS
Çıkık meydana geldikten sonra eklemin hareket ettirilmesi zorlaşır veya olanaksız hale gelir. Ağrının şiddetli olma olasılığı çoktur ve eklemi oynatma konusundaki herhangi bir denemede ağrı daha da şiddetlenir. Genellikle mafsalın biçiminde gözle görülür bir değişme olur ve bazen şişme ile birlikte görülür. Eğer doktorunuz çıkıktan şüphelenirse kanıyı doğrulamak için ve çıkıkla birlikte kırık da olup olmadığını belirlemek için röntgen çekilecektir. Eğer omurilikte hasar olduğundan şüpheleniyorsa CT (bilgisayarlı tomografi) alınabilir.