Ani ve keskin adale ağrısı, çoğunlukla bacaklarda Cildin altında çarpılmış bir adale dokusu yumrusu görülmesi Kramp aslında bir doku spazmıdır. Burada doku kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. özellikle yaygın bir kramp çeşidi uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelir. Fakat fazla kullanma, incinme, adale zorlanması (gerilmesi) veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir. Bunlar sıklıkla, sıcak havada oynanan spor karşılaşmalarında aşırı yorulan ve susuz kalan sporcularda görülür.
Belirli aktiviteler karakteristik olarak profesyonel kramplar denilen kramplara yol açar. Yazan krampı klasik örnektir yazan elin başparmağı, işaret ve orta parmakları uzun süre sıkıca kalem tutma sonucu kramp duygusu yaşar. Geçmişte saatçi ve terzi (kadın terzi kalfası) krampları çok görülürdü.
Hemen herkes şu veya bu zamanda adale krampı geçirir yine de çoğu kimseler için bunlar sadece ara sıra karşılaştıkları önemsiz bir rahatsızlık nedenidir. Fakat diğerleri için adale krampları, özellikle geceleri, rahatsız edid bir problemdir. Eğer uykunuzu bölen sık ve şiddetli kramplarınız varsa doktorunuza danışın.
Krampların belirgin bir tipi olan bacakta dolaşım bozukluğu nedeniyle zaman zaman topallayarak yürüme (intermitent klodikasyon) harekete bağlı olup baldırlara yeterli kan gitmemesine bağlıdır. Bacaklarda harekete bağlı krampların bir diğer çeşidi omurgada sinir sıkıştırılması ile bağlantılıdır. Eğer hareket sonucu bacaklarda kramp olayı sürekli tek-rarlanıyorsa doktorunuza gidin. Diüretik (idrar söktürücü) kullanımı ve aşırı terleme nedeniyle potasyum kaybı genellikle adale kramplarının nedeni olarak belirtilir fakat sık rastlanan bir neden değildir.