Bazı kimseler bir veya birden fazla kol veya bacakları eksik olarak doğarlar. Bu durum bir gelişme kusurudur. Bazan bir kaza veya travma sonucu bu organlardan biri kaybedilebilir. Bazan da bir hastalığın komplikasyonları nedeniyle kolu veya bacağı kesmek tıbbi bir karar sonucu gerçekleşir.
Vücudun iyileşme kapasitesine yüklenmesine ek olarak, bir kol veya bacağın kesilmesi hastada değişikliğe uyum sağlama bakımından psikolojik baskılar da meydana getirir. Bu uyum sağlama, sadece değişen fiziki kapasite ile yaşamayı öğrenmek değil, aynı zamanda vücut görüntüsündeki değişikliği kabullenme konusunda da geçerlidir.
Doktorunuz ve diğer sağlık bakım uzmanları gereken ayarlama ve uyum sağlama işlemlerini yapmanıza yardımcı olabilirler. Mümkün olduğu kadar normal yaşamınıza yardımcı olmak için yapay bir organ (protez) takılabilir. Eğer moraliniz bozuksa veya organ yokluğuna uyum sağlamakta zorluk çekiyorsanız psikiyatri yönünden de yardım alınız.
Doğumdan sonra gerçekleştirilen cerrahi, organ kesmeleri çok çeşitli nedenlerle yapılır. İlerlemiş şeker hastalığı olan bazı kişilerde el ve ayaklarda dolaşım bozukluğu olur (arterlerdeki kanalların daralması nedeniyle) ve bunun doğurabileceği ülserler ve kangren ayak veya bacağı kesmeyi gerektirebilir. Diğer nedenlere bağlı dolaşım problemleri de kangren meydana getirebilir. Belirli bazı kemik kanserlerinin en iyi tedavisi tümörü çıkarmaktır, bu da kolun veya bacağın kesilmesini gerektirebilir.
Bazen kol veya bacak kaybı bir kaza sonucu olabilir. Bir parmak veya daha büyük bir beden parçası koptuğunda acil yardım gerekir.