Kaslarınızın dokuları uzun ve esnektir, bu fonksiyon onların uzayıp kısalmalarına (açılıp kapanmalarına) olanak verir. Bir kol veya bacağınızı hareket ettirdiğiniz zaman, bir adale hareketi meydana getirmek için kasılır, bu organı normal pozisyonuna döndürdüğünüzde onun karşısındaki adalenin kasılması gerekir.
Hareket için tendonlar (kirişler)'de aynı derecede önemlidir. Bunlar, adaleleri kemiklere bağlayan dokulardır. Vücudun çoğu yerlerinde, tendonlar adale-lerle içice geçmiştir veya sadece adalelerin uçlarıyla kemikler arasında kısa bağlantı araçlarıdırlar. Ellerde ve ayaklarda tendonlar uzun ve ip gibidir, fakat bütün vücutta lif gibi tendonlar adalelerin hareketlerini kemiklere aktarır.
Muskuloskelatal sistemin geri kalanında olduğu gibi, ağrı tutulma veya hareketsizlik olayları bizi bunların arızaları konusunda uyarana kadar bunları normal kabul eder, üzerinde durmayız. Aşağıdaki sayfalarda sık görülen bir takım kas, tendon ve yumuşak doku rahatsızlıklarından adale krampının geçici rahatsızlığından felç yapan musküler distrofi'ye kadar, söz edilmektedir.