Parmakları (bir parmağı) açıp düz tutmakta zorluk: Parmak, uzatmaya çalıştığınız zaman açı-lamaz gibi olup sonra ani, sıçrama gibi bir hareketle açılır.Parmakta hassasiyet ve ağrı, Hareketler sırasında çatırdama şeklinde ses duyulması, Bilekte veya omuzda hareket ettirildiği zaman acı duyulması.
Kızarıp şişen bir mafsal iltihaplanmış olabilir,derhal tıbbi yardım isteyin.
Eliniz boyunca ve her parmağa uzun, kablo gibi kirişler (tendonlar) uzanır. Bunların her biri sinovyum denen bir zarla kaplıdır (sinovya zarı). Bu doku dizdeki ve diğer büyük eklemlerdeki eklem boşluğunu kaplayan doku ile aynıdır. Tenosinovit hastalığında, bu zar şeklindeki kaplama tabakası enfekte olur (iltihaplanır).
Bunun nedeni aşırı kullanım olabilir, aynı el hareketlerini sayısız kereler tekrarlayan fabrika işçilerinde ve daktilo yazanlarda olduğu gibi.
Tenosinovite bir enfeksiyon da sebep olabilir, bu enfeksiyon çoğu zaman bir şey batması sonucu açılan bir yaradan kaynaklanır. Bu bilekte ve daha yaygın olarak, omuzda bulunan iki başlı tendonda da oluşabilir.
Tenosinovitin bir çeşidine "tetik parmağı" denir. Tetik parmağının karakteristik özelliği parmağı düz tutamamak (açamamaktır). Tipik bir vakada parmağınızı uzatmak istersiniz tepki göstermez, sonra bir an dikkatiniz dağıldığında birden vurur gibi bir hareketle açılır.
Bu problem en çok orta yaşlı veya orta yaşın üstündeki kadınlarda görülür. Kemik hastalığı bulunmadığından emin olmak için röntgen çekilmesi gerekebilir.
Eğer bu hastalığın nedeni bakteri enfeksiyonu ise derhal tedavi edilmelidir çünkü enfeksiyon, etkilenen dokularda daimi hasara yol açabilir.
Tenosinovit aşırı kullanım sonucu meydana gel-mişse zaman ve dinlenme, tam bir iyileşme sağlayabilir. Eğer tenosinovite yol açan çalışmaya yeniden dönülürse belirtiler nüksedebilir, bu nedenle alışkanlıklarda veya yaşam tarzında bir değişiklik yapmak gerekebilir.