Karpal Tünel, el bileğinden geçen geçittir. (Yunanca bilek anlamındaki karpalisden gelir.) Kemikler ve bağlarla çevrelenmiş olan bu geçit ele uzanan sinir ve tendonları korur.
Parmaklarınızda ve elinizde hissizlik veya yanma duygusu, El bileğinde ön kola doğru çıkan veya avuca veya parmakların yüzeyine giren ağrı, Hissizlik veya ağrı gece daha kötü olabilir ve sizi uyandırabilir. Sıklıkla, bu durum elinizi veya bileğinizi zorlayarak kullandığınız bir günün sonrasında olur ve eli sarsmak veya kalkıp biraz dolaşmakla rahatlar.
Bu tüneli meydana getiren dokular şiştiği veya iltihaplandığı zaman, medyan sinir basınç altında kalır. Bu temel sinir başparmak, işaret parmağı, orta ve yüzük parmaklarınıza duyu sağladığı için bunun üzerine gelen basınç, bu sendromun özelliğini veran uyuşukluk ve ağrıyı doğurur. Çoğu zaman her iki bilek de etkilenir.
Bu sendrom, el bileğinin tekrarlanan zorlama zn maruz kaldığı özellikle bilek eğik tutularak kavrama hareketi yapılan belirli mesleklerde yaygındır. demir işçilerinin (demirci, nalbant) olarak bu hastalığa tutulma yüzdeleri yüksektir Daktilo yazanlar, marangozlar, bakkal tezgâhtar fabrika işçileri, et kesme işleri yapanlar, viyolonis ve sık görülmemekle birlikte golf ve kano sporu yapanlar bu sendromla karşı karşıya kalabilirle Fakat problem her zaman tek başına görülmez sıklıkla diğer hastalık veya olaylarla birlikte görüL Bazı hamile kadınlar su toplama ve kilo air-a eğilimlerinin bu sendroma yol açtığını farkedebilirler, fakat doğumdan sonra belirtiler kaybolur. Şeker hastalığı gibi bazı hormonal bozukluklar ve ender olarak hipotiroidizm ve akromegalide'de bu sendrom bulunur; romotoid artritte olduğu gibi. Genelce bu sendrom en fazla, orta yaşa yaklaşan kadınlarca görülür.