Araştırmacılar arasında osteoporoz'un tamamen önlenebilir ya da önlenemeyeceği konusunda hemen hiç fikir birliği olmamasına rağmen, bir kadın iskeletine menepozdan önce ne kadar çok kalsiyum depo etmişse onun osteoporoz'a tutulma tehlikesinin o kadar az olduğu konusunda gelişmekte olan bir fikir birliği vardır. Bu amaçla, genç bir kadın kemiklerine kalsiyum depo edilmesine yardımcı olacak beslenme ve egzersiz programlarını benimsemelidir.
Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye, ceviz fındık gibi kabuklu yemişler ve kepekli tahıl ürünleri gibi kalsiyumdan zengin olan gıdalar alınız. Sıklıkla öğütlenen bir önlem, eğer beslenmenizde kalsiyum alımı yetersizse ek olarak kalsiyum almaktır. Bu öğütün değeri henüz yeteri kadar ispatlanmamıştır fakat günde yaklaşık 1000 miligramlık bir kalsiyumun yiyeceklerden veya takviye olarak alınması maksimal kalsiyum durumunu sürdürmekte yardımcı olabilir. Osteoporoz'u olan yaşlı kadınlar için de aynı taktikler geçerlidir.
Ağırlık yükleyen egzersizler, 40 yaşından daha genç olup osteoporoza tutulma endişesi taşıyan kadınlar için önemlidir. İyi koruyucu egzersizler arasında koşma, yürüyüş, tenis, bisiklete binmek dans etmek, ip atlamak, kayak yapmak kol ve bacakların stresle hareketini birleştiren, ağırlık kal-dırma dahil hemen her türlü aktivite vardır. Genelde, kardivasküler sağlık için temel amaçlara hizmet eden bir egzersiz programını benimsemek kemik kaybını önlemeye yardımcı olacaktır.
Menapoz zamanında östrojen takviyesi tedavisi tavsiye edilebilir. Bu ilaç verme sistemi överler östrojen sağlamayı kestikçe eksilen östrojen mikta-rını telafi edecektir, böylece iskeletin kalsiyum atma hızını yavaşlatıp kalsiyum depolarını korumasını sağlayacaktır. Dışardan östrojen alımının endometriyum kanseri tehlikesi vardır ve sadece yüksek osteoporoz rizikosunda olan kadınlar için tavsiye edilir. Östrojen ve projesteron hormanlarının bileşiminden meydana gelen bir program bu tip kansere tutulma tehlikesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Ek kalsiyum, kalsiyum karbonat biçiminde alınmak sureti ile ve ayrıca D vitamini sıklıkla tavsiye olunur. Florür tedavisi hâlâ deney halinde kabul edilmektedir ve sadece yakın tıbbi denetim altında kullanılmalıdır.
Kırılmalar durumunda kırık bir bileği, kalça kemiğini veya diğer kemiği yerine yerleştirmek için acil bir ameliyat gerekebilir. Bazı durumlarda eğer etkilenen kemikler osteoporoz nedeni ile aşırı derecede aşınmışsa protez bir kalça eklemi gerekebilir. Herhangi bir kırıkta iyileşmenin temel bölümü fizik tedavidir.