Osteomalasi kelimesi kemiklerin yumuşaması anlamına gelir. Bu yumuşama iskeletten kalsiyum mineralinin kaybı nedeni ile olur. Kemikler esnek hale gelir ve ağırlık taşıma gibi üzerlerine binen yükler nedeni ile yavaş yavaş kaynar. Şekil bozuklukları ondan sonra meydana gelir. Osteomalasi çocuklarda meydana geldiğinde buna RAŞİTİZM denir. Osteomalasi'nin iki yaygın sebebinden bir tanesi yağın hatalı emilimidir, buna steatorrhea denir. Bu durumda vücut yağları ememez ve bunlar doğrudan doğruya dışkı içinde vücuttan atılır. Bu problemin sonucu genellikle yağla ve kalsiyumla birlikte emilen D vitamininin hemen hiç emilememesidir. Bu az emilme durumu hazım bozukluklarının sonucu da olabilir; bu bozukluklara örnek olarak nontropikal sprue ve kısabağırsak sendromu verilebilir. Osteomalasinin diğer yaygın sebebi böbrek fonksiyonunun hatalı olması nedeni ile vücut sıvılarında asit miktarının artmasıdır. Buna tübüler asidoz denir ve bu problem doğuştan veya sonradan böbrek bozuklukları olan kişilerde görülür. Basit bir ifade ile bu artan asit yavaş yavaş iskeleti eritir. (Tıpkı sirkenin yumurta kabuğunu yumuşatması gibi.)
Kolların, bacakların, omurganın ve pelvisin kemiklerinde ağrı ve kemiklerde gerçek hassasiyet; İlerleyen halsizlik.Yukarıdaki belirtilere ek olarak raşitik bir çocuğun bacakları eğri olabilir ve göğsü ileriye çıkmış karnı çıkıntılı olabilir.Gece hafif bir ateş ve huzursuzluk. Belirtileridir
Osteomalasinin daha az görülen bir sebebi beslenmede D vitamini yetersizliğidir; bu D vitamini vücudun kalsiyum emilim prosesesinin temel taşıdır Sütte D vitamini bulunduğundan ve güneş ışığına çok kısa süre maruz kalmaların bile deride D vitamini yapılmasına yol açması nedeni ile osteomalesi ve raşitizm bizim toplumumuzda ender olarak D vitamini eksikliğinin sonucudur. Fakat, eğer siz veya çocuğunuz süt ürünlerini hazmetmekte zorluk çekiyorsanız doktorunuz bir eksiklik meydana gelme-yeceğinden emin olmak için ek olarak D vitamini tavsiye edilir. Beslenmede uzun süreli bir kalsiyum eksikliği de osteomalasi sonucu doğurabilir fakat bu genellikle osteoporoz'a yol açar. Raşitizmin bir de kalıtımsal tipi vardır bu da yetişkin boy kısalığı olup buna sıklıkla D vitaminine dayalı Raşitizm denir.