Belkemiğini 30'dan fazla ayrı kemik meydana getirir, belkemiği, kafatasının alt kısmından kuyruk sokumuna kadar uzanan esnek bir dizidir. Bu kemikler, yani omurgalar birbirinin üzerine istiflenmiş-tir. Kemiklerin arasındaki boşluklarda süngerimsi yastıklar vardır, yani diskler. Bunların güçlü fibröz dış zarı içindeki jeli korur. Omurga ve diskler bir takım bağlar ve adaleler şebekesi tarafından birarada tutulmaktadır.
Sırtın ince karmaşık yapısı dikkate değer bir mühendislik eseridir, eğilir, bükülür ve vücudumuzun ve taşıdığımız yüklerin ağırlığını çeker. Belkemiği aynı zamanda merkezi sinir sistemi için ana geçiş yolu olun omuriliği de korur.
Yapının karmaşıklığı; problemli olma potansiyeli-ne katkıda bulunur. Herhangi bir kısmın ister disk, ister omur ister adaleler olsun dizilişinde önemsiz değişmeler, herhangi bir hareket yapmayı ıstıraplı hale getirebilir. Belkemiğinin içinden geçen sinirler etkilendiği zaman vücudun herhangi bir yerinde ağrı olma tehlikesi vardır çünkü hemen bütün iskelete bu sinir dokuları duyu sağlar. Eğer sert şiddetli bir travmaya maruz kalırsa omuriliğin daimi olarak kazanç uğraması ve bunun sonucunda felç oluş-ması tehlikesi vardır