Her nekadar osteoartrit bir aşınma ve yırtılma hastalığı ise de uygun egzersizler, etkili bir tedavi yaklaşımı olabilir. Bir doktor veya fizyoterapirst (doktorunuz sizi birine havale etmiş ise) size bir egzersiz programı tavsiye etmelidir, hareket sınırları egzersizleri ve kas güçlendirici egzersizler ileride ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçip katılaşmayı önleyebilir.
DİĞER TEDAVİLER
Isıtma ped'i, sıcak su şişeleri ve sıcak banyo kullanılması ile ilgili olarak doktorunuza müracaat ediniz. Boynunuz osteoartitten etkilenmişse, akut nöbetler süresince bir destekleme yakası (servikal boyunluk) kullanılması gerekli görülebilir.
Ağırlığın kontrol altında tutulması, diğer tedavilere çok değerli bir katkı sağlayabilir. Aşırı kilolar eklemler üzerinde gereksiz basınçlara neden olurlar ve durumu şiddetlendirebilirler. İyi bir boykilo oranı da özellikle omurga artriti için olumlu katkıda bulunabilir.
İLAÇ TEDAVİSİ
Aspirin, osteoartritin tedavisinde en etkili ilaçlardan birisidir. Aspirin iyi tolere edilemiyorsa, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak amacıyla diğer pek çok iltihap giderici ilaç kullanılabilir.
Eğer iltihaplanma (enflamasyon) şiddetli ise, doktorunuz kortikosteroid ilaç iğnesi kullanılmasını tavsiye edebilir. Bu durum, özellikle, diz veya ayak bileği gibi ağırlık taşıyıcı eklemler etkilendiğinde geçerlidir.
CERRAHİ MÜDAHALE
Uzun süreli bir bozulma ortaya çıktığında, bir kalça veya diz değiştirme operasyonu, işe yarar bir eklem oluşturabilir. Eldeki eklemler önemli miktarda etkilendiklerinde de bir operasyon uygun olabilir