Anahtar strateji, dinleme ve egzersizin uygun bir dengesini oluşturmaktır. Etkilenen eklemlerin fonksiyonunun geri kazandırılması ve korunması, kas oluşturma, hareket aralığı boyunca hareket ettirme ve diğer egzersizleri kapsar, fakat çalışma ve dinlenmenin uygun bir dengesi sağlanmalıdır. Bazen bir atelin (kırık kemiği tutturmak için haricen bağlanan parça) geceleri kullanılması faydalıdır.
Hastalığın şiddetlenme ve iyileşme periyodları sırasında kullanılan stratejiler birbirlerinden farklıdır. Bir yoğun hastalık aktivitesi, bir eklem hasarı riski yaratır, bu nedenle istirahat, ağrı azaltıcı stratejiler ve hatta ilgili eklemin hareketsizleştirilmesi uygulanabilir. Şiddetlenme esnasında, etkilenen eklemlerin egzersizlerini en aza indirerek eklemlerinizin zarar görmemesini sağlayınız. İyileşme periyodu esnasında, egzersiz ve normal aktivitelerin yerine getirilmesi teşvik edilir. Bununla birlikte limitlerinizi bilip gereksiz yorgunluktan kaçınmanız çok önemlidir. Doktor ve fizyoterapistinizin tavsiyelerini dikkatle takip ediniz. Özel bir diyetin faydası yoktur, fakat iyi beslenme prensiplerini gözetip aşırı şişmanlıktan kaçınınız.
İltihap giderici ilaçlar, özellikle aspirin, romatizmal artrit'in ağrı ve iltihabının tedavisinde temel teşkil eder. Prednisone gibi kartikosteroid ilaçlar, ağrı ve iltihabın geçirilmesinde çok etkili olabilir, fakat bunlar kalıcı bir fayda sağlamazlar ve çok sayıdaki yan etkilerinden dolayı çok dikkatlice kullanılmaları gereklidir. Aslında bunlar ağrıyı öylesine yok ederler ki, çoğunlukla hastalar eklemlerini serbestçe kullanmak isterler ve bu yüzden kalıcı eklem şekil bozukluklarına yol açabilirler.
Prednisone, aynı zamanda bazı onaylanmayan artrit tedavilerinde kullanılan bir malzemedir, fakat bu tedaviler anlık rahatlama sağlarsa da uzun süreli bir zarara yol açabilirler.
Bazı durumlarda, steroidal olmayan iltihap giderici etkenler, sıtma ilaçları, altın tuzları ve henüz deneysel aşamada olan pek çok ilaç, aşırı faa immün sistemi bastırmak için kullanılmaktadır.
CERRAHİ MÜDAHALE
Bir eklem, aşırı bir şekilde hasarlandığında veya şekil bozukluğuna uğradığına, bir operasyonla tekrar iş görür hale getirilebilir. Seyrek olarak ekler değişimi, aşırı aşınmış eklemler için zorunlu olabilir