Takip eden şişme ve kızarıklıkla birlikte, genellikle büyük ayak parmağınızın kökünde aniden ortaya çıkan tek bir eklemde kendini gösteren şiddetli ağrı.
Aynı zamanda kristaller tarafından başlatılan artrit olarak da adlandırılır. Ürik asit kristalleri, etkilenen eklemde biriktiğinde gut ortaya çıkar. Ürik asidin bir kısmı, pürinler diye bilinen diyetin içindek bir gıda maddesinden alınır, fakat bunun daha büyük bir kısmı günlük olarak vücudumu tarafından üretilir. Eğer gutunuz varsa, normal denge kaybolmuştur.: Vücudunuz tarafından çok fazla ürik asit üretilmekte veya çok az atılmaktadır. Kanınızdaki ve vücut sıvılarındaki ürik asit miktarı arttığında, eklemlerin etrafındaki sıvıdaki ürik asit, kristaller oluşturur ve gut ortaya çıkar, tipik olarak bu durum büyük ayak parmağının dibinde oluşur.
Gut'tan etkilenenlerin yüzde doksanı 40 yaşından büyük erkeklerdir: 4 kişiden 1 'inin ailesinde daha önce hastalık görülmüştür. Gut'un aşırı yiyip içmeden kaynaklanan bir hastalık olduğu yönünde bir inanç mevcuttur. Fakat gut herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir ve bunun için görünür bir neden olmayabilir. Aşırı şişman olan veya yüksek tansiyonlu olan kişiler, kristaller tarafından oluşturulan artrit'e daha yüksek bir riskle maruz kalabilirler Hastalığın ortaya çıkması, kırılma veya cerrahi işlem gibi bir yaralanma ya da stres sonrası olabilir. Vücuttaki su miktarını düşürmek yoluyla yüksek tansiyon tedavisi olarak yaygınca kullanılan Thiazide (diüretik) tedavisi, kandaki ürik asit seviyesini yükselterek hastalığa meyilli kişide gut'un ortaya çıkmasına neden olabilir.
Bir gut nöbeti, birkaç saat içinde başlar. Son derece normal durumda görülen bir eklem, şiddetli acılara maruz kalarak kızarıp şişer. Her ne kadar rahatsızlık 1-2 haftalık süre içinde yavaşça azalsa da eklem birkaç gün çok ağrılı kalır, 1-2 haftalık süre sonunda eklemin normal ve ağrısız hale geldiği görülür. Ayak baş parmağının dibindeki eklem en fazla etkilenen yer olsa da, ayağın diğer eklemleri, ayak bilekleri, dizler, eller ve el bilekleri de etkilene-bilir.
Teşhisi teyit etmek için, doktorunuz beyaz kan hücreleri içindeki ürik asit kristallerini kontrol etmek amacıyla etkilenen eklemden bir miktar sıvı alabilir. Ürik asit seviyesini tespit etmek için kan testleri de yapılabilir, fakat gut'un, akut nöbeti esnasında nor-male yakın çıkabileceği için, yanıltıcı olabilirler. Ayrıca, pek çok kişi yüksek ürik asit seviyelerine sahip olmalarına rağmen hiçbir zaman kristaller tarafından başlatılan artrit nöbetine maruz kalmazlar.
Bazen, ürik asidin uzun süreli birikmesi, hemen derinin altında, tofüs denilen şişlikler oluşturabilir. En yaygın yer, kulağın kıkırdağıdır