Omuzunuzda ağrı Sınırlı harekefaralığı Üst kol veya boğazınızda ağrı
Donuk omuz (frozen shoulder), iki başlı kas iltihabı (bicipital tendinitis) ve omuz eklem dokuları iltihabı olarak da bilinen akut ağrılı omuz, iki başlı kasın kirişinin, bir halatın makaradan geçtiği gibi üst kol kemiği başı üstünden geçtiği noktada ortaya çıkar. Bu bölgede kolayca iltihap oluşabilir. Bu oluşum için çoğunlukla belli bir neden görülmezse de, omuzun aşırı kullanılması buna yol açabilir.
Bir akut nöbet, aniden ortaya çıkabilir ve birkaç hafta, hatta bir aydan fazla ağrılı kalabilir. Ağrı, iki baş (biceps) bölgesinin içine kadar yayılabilir.
Hareket, özellikle kolunuzu yana uzatmanız veya bir pardösü, giymeniz ağrı yaratabilir. Bazı kişiler, etkilenen kolu vücuda yakın tutup bunu hareket ettirmekten kaçınırlar Fakat akut fazda bile belli bir sıklıkla eklem hareket sınırlarına kadar hareket ettirilmezse. eklem etrafındaki bağlar ile diğer dokular katılaşacak ve omuz tutulacaktır. Bu takdirde eklemin hareketi, iltihap azaldıktan sonra bile çok sınırlı olacaktır.
Akut ağrılı omuz olaylarının tekrar ortaya çıkması eğilimleri vardır. Bazı hallerde, cerrahi müdahale gerektirecek şekilde, iki başlı kas (biceps) gerçekten yırtılmış olabilir. Bu durumda, omuz yakınında gözle fark edilebilecek derecede bir şekil bozukluğu (distortion) veya bir şişlik olacak ve ağrı hissedilecektir.
Diğer hallerde, omuz ekleminin etrafındaki bağlar da yırtılmış olabilir. Belirtiler, akut ağrılı omuz belirtileri ile benzerlik gösterebilir, fakat bir omuz bağları yırtığı, omuzun yan tarafa ve yukarıya başka birisi tarafından kolayca hareket ettirilip, yaralı şahsın bu hareketleri yapamamasından dolayı ayırt edilebilir. Bu durumda da yırtığın cerrahi müdahale ile tedavisi gerekli olabilir.