Polimiyozit, çok sayıda (poly) kasların (myo) iltihaplandığı (itiş), seyrek karşılaşılan bir hastalıktır; deri iltihabının kas zayıflığına eşlik ettiği durumda hastalık dermatomiyozit adını alır.
Belirtileri:
Kalça ve omuz kaslarında zayıflık Küçük eklemlerde ağrı, şişme, ısınma ve kızarıklık Yüz, parmak eklemleri, dirsek, diz ve ayak bileklerinde kırmızı lekeler.
30 ile 60 yaşları arasındaki yetişkinler ve 5 ile 15 yaşları arasındaki çocukların bu hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazladır. Fakat herhangi bir yaşta da bu hastalıklar kapılabilir. Kadınların polimiyozit veya dermatomiyozit hastalığına yakalanma ihtimalleri, erkeklerin yakalanma ihtimallerinin yaklaşık iki mislidir.
TEŞHİS
Doktorunuz fiziki muayene yapıp belirtileri sorgulayacaktır. Eşlik eden halsizlik merdiven çıkmayı ve saçlarınızı taramayı zor. bir hale getirebilir.
Bazı kas enzimleri ve romatizmal faktörünün varlığını tespit etmek amacıyla kan testleri yapılabilir. Kaslarınızın elektrikli örneklerini ölçmeye yarayıp elektromiyografi olarak adlandırılan bir test de yapılabilir. Ek olarak, etkilenen kas üzerinde laboratuvar çalışması yapmak için bir doku örneğinin alındığı bir biyopsi yapılabilir.