Dolaşım Sistemi Hastalıkları (Nekroz, Anevrizma, Lenfanjit) Kan dolaşımı yaşamımızın kaçınılmaz bir olayıdır. Vücut ve doku bütünlüğünü, dokulara enerji maddelerini, oksijeni taşıyan sistem dolaşım sistemidir. Yine bu sistem yolu ile hücre, doku artıkları temizlenmek üzere böbrek, akciğer ve karaciğere gelir.
Dolaşım sisteminin merkezi kalb'dir. Kalbden çıkan (Sol karıncıktan) büyük atar damara "Aort" ismi verilir. Bu damar yukarıda beyine, aşağıda kalça boşluğuna kadar binlerce küçükdallara ayrılan orta büyüklükte dallar verir. Bu damarların kıl gibi ince en uçta bulunanlarına "Kılcal damar" adı verilir.
Temiz kan kılcal damarları dokuların en derinliklerinde kirli kan kılcal damarları ile ağızlaşır ve bu damarlar da birleşerek "Ven" ismi verilen kirli damarları oluşturur. Bu damarlar da kalbin sağ kulakçığına dökülür.
Üçüncü bir dolaşım sistemi "Lenf ismi verilen beyaz kan dolaşımıdır. Bu sistem organizmanın önemli bir savunma sistemini oluşturur ve binlerce lenf bezi süzgeçlerinden geçer. Beyaz kan hücrelerinin bir kısmı bu lenf sisteminde yapılır.
Dolaşım sistemi hastalıkları kalb hastalıkları hariç başlı başına bir konudur. Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, zehirlenmeler gibi bir çok hastalıklar bu sistemi bozar.
Damarların en önemli hastalığı yaşla paralel giden arterioskleroz hastalığıdır. Burger hastalığı (Bak)'6a önemli bir hastalıktır. Bunların dışında damar iltihapları, tıkanmaları ve yaralanıp yırtılmaları ciddi sorunlar yaratır.
Tıkanan damarların beslediği dokular oksijensiz kalarak ölmeye başlarlar. Buna "Nekroz" gangren ismi verilir.
Bazen büyük göğüs, karın, beyin damarları balonlaşarak şişerler. Bu hastalığa da "Anevrizma" ismi verilir. Patlayan bir lastik gibi birgün patlayınca ani ölümlere sebep olurlar.Bilindiği gibi vücutla sol kalb arasındaki dolaşıma "Büyükdolaşım", Kalb ile akciğerler arasındaki dolaşımada küçük dolaşım ismi verilir. Bu büyük ve küçük dolaşım bozuklukları damarlar kadar içindeki kan ve pompalayan kalbin bozukluklarına da bağlıdır. Dolaşım sistemi hastalıklarında konu tüm olarak ele alınmalıdır.Karın organları ile karaciğer arasında farklı bir damar sistemi vardır. Bu damar Karın içi organlarından gelen kanı karaciğere akıtır. Bu damara "Vena porta" ismi verilir. Bu damarın hastalıkları ve içindeki tansiyonun artması çok önemlidir. Çok zaman karın içinde sıvı toplanmasına (Assid) sebep olur.
Beyaz kan damarları da çok hassas yapılardır. Bazen tıkanır ve iltihaplanırlar. Fil hastalığının sebebi bu damarların tıkanmasıdır. Bu olaya da "Lenfanjit" denilir.Bacak, yemek borusu ve makatta bulunan kirli kan damarları gevşer ve bollaşırlar, içinde kan akımı yavaşlar ve damarlar şişerler, zamanla kanama ve bacaklarda ağrılara sebep olurlar. Bu hastalığa da "Varis" ismi verilir. .
Bazen damarlar doğuştan bir tümör yapısında olurlar. Bunlar çok tehlikeli kanarlar. İç organlardaki bu kanamaları saptamak uzmanlar için bile çok zor olabilir. Bu hastalığa da "Hemanjiom" ismi verilmektedir. ,