Enfarktüs Belirtileri: enfarktüs genellikle 40 yaşından sonra daha çok şişman, çok yiyen, yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı olan kişilerde görülen bir hastalıktır. Genç yaşta daha öldürücü, ileri yaşlarda daha munis geçer. İrsiyetle ilgisi vardır ve damar sertliği olan ailelerde çok sıktır.
Stres ve yorgunluk infarktüsün geliş-mesinde önemli bir risk faktörüdür. Büyük bir heyecan, göğüse gelen bir darbe, kan damarlarına hava kaçması, kalb kaslarını tutan bazı virüs hastalıkları da infarktüs yapan sebepler arasında olduğu unutulmamalıdır.Hastalık göğüs ağrısı, göğüsde baskı hissi, el ve kolda uyuşma, ağrı, iğnelenme gibi şikayetlerle karşımıza çıkar. 1/2 saati geçen her göğüs ağrısında mutlaka enfarktüs hastalığını düşünmek gerektir.

Ağrı bazen çok şiddetli olur ve bütün göğüse, sırta, boyuna, çeneye doğru yayılır. Ağrının şiddeti hastalığın ağırlığı ile paraleldir. Bulantı, kusma olabilir. Bir mide hastalığı sanılır.

Tansiyonun düştüğü, nefes darlığının başladığı, dudak ve parmakların morardığı hallerde tehlike çanları büyük çalar.

Nerede olursa olsun hastalar hemen sırt üstü yatırılmalı, durum şüpheli bile olsa şahıs kımıldatılmamalı ve her hangi bir ilaç verilmemelidir.

Enfarktüs sırasında ani ölümler ender değildir. Damar genişletici ilaçlar bazen yararlı bazen zararlı olabilirler.

Yapılacak en doğru yardım bir acil ser-ise, doktora, hastaneye haber vermektir. Medeni şehirlerde 3-5 dakikada hastaların yanına gelen ve içinde her türlü yardımı yapabilecek alet ve personelin bulunduğu ambulanslar 24 saat hizmette bulunurlar. Böylece birçok insan bedava ölmekten kurtulur, durmuş kalb anında bir elektrik dalgası ile harekete geçirilebilir