Kalp Zarı, Kalp Adalesi, Kalp Sinir Hastalıkları göğüs kafesinin ortasında ve sola doğru yerleşmiş olan kalp kan dolaşımını kasılma ve pompalaması ile düzenleyen yumruk büyüklüğünde, kırmızı kasdan yapılmış bir organdır.

Kalbin 2 kulakçık ve 2 karıncık olmak üzere 4 gözü vardır. Sol kulakçık ve sol karıncık akciğerlerden geri gelen temiz kanı, sağ kulakçık ve sağ karıncık da akciğerlere pompalanacak kirli kanı taşımaktadırlar.Sağ ve sol kalp boşluklarının arasında geçit yoktur. Ancak karıncık kulakcıklar ve büyük damarlar arasında geçiş bulunur. Sok kulakçık ile sol karıncık arasındaki kapağa "MİTRAL" kapağı, sağdakine de "TRIKÜSPİD" kapağı ismi verilmektedir. Sol karıncıkdan büyük "AORT' damarı çıkar ve dallanarak bütün vücuda yayılır. Sağ kulakçıklardan da "ARTER PÜLMONER" çıkar ve akciğerler içinde ince, kılcal dallara ayrılır.

"VENACAVA" ismi verilen büyük kirli kan damarı sağ kulakçığa dökülür. Sol kulakçığa da "VENA PULMONALIS" ismi verilen 4 damar açılır.

Bir de kalbi besleyen ve aort damarından çıkan ve "KORONER" ismi verilen 3 damar kalbin ön ve arka yüzünde dallara ayrılarak, kalp adalesi içine doğru yayılırlar.

Kalbin içinde, kapakları açıp kapayan ince sosis şeklinde adale çıkıntıları mevcuttur. Bu adaleler kalb boşluğuna dolan kan ve basınca göre uzayıp kasılarak kalb kapaklarını açıp kapatırlar.

Kalbin içini kaplayan bağ dokusuna "ENDOKARD", dışını örten ve kalbi bir kese gibi içine alan torbaya da "PERIKARD" ismi verilir.

Kalp adalesi ve ortada kalan bölme içinde kalb sinirleri ve "HİS HUZMESİ" vardır. Sağ kulakçıkdan bir uyarı bu sinir sistemi yolu ile kalp adalesine yayılır ve dakikada 70-80 defa kasılmasını sağlar.

Sol kalbin, özellikle karıncığın kasları en kalın, en kuvvetli şekilde yapılmıştır. Bu boşluğun kuvvetli kasılması ile kan vücudun en uçlarına kadar pompalanır.
Kalb hastalıkları, yukarıda belirtilen kalbin yapısına ve parçalarına göre şu başlıklar altında toplanabilirler:
1. Kalbin kapak hastalıkları
2. Kalb adalesi hastalıkları
3. Kalb iç zarı hastalıkları
4. Kalb dış zarı hastalıkları
5. Kalbin kroner damarlar hastalıkları
6. Kalbden çıkan veya kalbe dönen büyük damar hastalıkları '
7. Kalb siniri ve his huzmesi hastalıkları