Kalp Zarının İltihaplanması: Perikard zarının bütün görevi kalbi korumaktır. Fakat, bazı hastalıklarında kalp için zararlı şekle geçer. Perikard zarının başlıca hastalığı iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma had veya müzmin olur. Perikard zarını iltihaplandıran başlıca hastalıklar verem ve romatizmadır.

İltihaplı perikard hastalığına da "Perikardit" ismi verilir. Had perikarditlerde şiddetli göğüs ağrıları, ateş ve kalp bozuklukları dikkati çeker. Kalp ile zar arasında, bol miktarda, iltihaplı sıvı toplanır ve kalbi basınç altında tutar. Bu olay da kalbin rahat çalışmasını önler. Bazen toplanan bu sıvı kanlı olur. Hastalarda bu sıvı iğne ile boşaltıldıktan sonra büyük rahatlık meydana gelir.

Müzmin perikarditler daha sinsi seyrederler. Ani ateş yükselmeleri pek görülmez. Göğüs ağrıları ve nefes darlıkları, kalp ritminde bozukluklar dikkati çeker. Burada da kalbin çalışması yük altındadır ve perikard zarı yer yer kireçlenmiş ve kalb adalesine yapışmıştır. Teşhis, röntgen, kan muayeneleri, elektrokardiografi ile koyulur. Had perikarditler antibiotiklerie tedavi edilirjer. Müzmin ve kireçlenme gösteren perikarditlerde ise amefiyat ile tedavi mecburiyeti doğar. Bu hastalar hem teşhis, hem de tedavi bakımından özel bir bakıma ve hastane tetkikine muhtaçtırlar.