Tansiyon yükseklikleri çeşitli sebeplere bağlıdır. Yüksek tansiyonu düşürmek şarttır. Başta, gelen sebebi "Essansiyel Hipertansiyon" ismi verilen bir tansiyon şekli en sık görülen yüksek tansiyon hastalığıdır. İrsiyetle yakından ilgisi olduğu kabul edilir. Böbrek hastalıkları, sinir sistemine bağlı tansiyon yükseklikleri de nadir değildir. Bunların yanında bazı kalp hastalıklarında ve hormon hastalıklarında da tansiyon yükselmeleri olur.

Yüksek tansiyonun çeşitli zararları ve tehlikeleri vardır. 20 santimetrenin üzerine çıkan bir büyük tansiyon şekli tehlike çanlarını çalıyor demektir. Bu devrede beyin kanamaları, kalbin enfarktüsü, kalb yetmezliği, felçler ve göz bozuklukları hayatı tehlikeye sokabilir.

Tansiyonu yükselen hastaların daima dikkatli olmaları lazımdır. Her şeyden önce yüksek tansiyonun sebebini bulmak lazımdır. Tedavi buna göre yapılır. Tuz ve tuzlu maddeler tansiyon yüksekliğinin daima aleyhinedir. Eskiden zannedildiği gibi su ve etin tansiyon üzerinde büyük bir zararı yoktur. Yüksek tansiyonlu hastalar tuzsuz veya az tuzlu bir diyete mutlaka alışmalıdırlar. Ağır vücut hareketleri, yorgunluk, sinir bozuklukları ve üzüntü tehlikeli olaylara zemin hazırlar.

Yüksek tansiyonlu bir hasta doktorun verdiği ilaç ve tuzsuz diyete riayet etmek mecburiyetindedir. Tansiyon düşürücü ilaçlar günümüzde çok gelişmiştir. Fakat, ancak doktor kontrolü altında kullanılabilirler. Hastalarda böbrek iltihapları veya taşları varsa, bunlar süratle tedavi edilmelidirler. Her tansiyonu yüksek hasta heryıl genel bir muayeneden geçmeli kalb ve böbrek kontrolü yapılmalıdır.