Şairler, kalbi duygusal yetenekleri olan bir pompa olarak nitelendirmişlerdir. Fakat kalp, olağanüstü :bir pompa gibidir. Hayatınızın her dakikasında hatta aşağı yukarı her saniyesinde kalp atar. Bu atış egzersiz yapıyorsanız daha da artar. Kalbin ağırlığı sadece 1 kilo olmasına karşın her dakikada kendi ağırlığının 5 katı kan pompalar. Sadece 1 günde kalp 7.600 litre kanı damarlara pompalar.
Eğer kalbiniz normalse dokuların ihtiyacı olan beslenme maddeleri ile oksijeni kanla birlikte onlara gönderir. Bu gönderme işi damarlar yoluyla olur. Damarlar 2 grupta incelenir. 1. Arterler (Atardamarlar), 2. Venler (Toplardamarlar). Arterler (Atardamarlar) kanı dokulara götürürler, Venler (Toplardamarlar) işe kanı kalbe tekrar getirir ve akciğerlerde havalanmasını sağlarlar. Bu'şekilde kirli kan tekrar dokulara gitmeye hazır duruma getirilir.
Kalbiniz kanı pompalayıp, kan dolaşımını sağladıktan hemen sonra birkaç dakikadan fazla bir süre için durması sonucunda, hayat sona erer. Bu durum esas olarak sık sık ani ölümlere yol açan kalp hastalığının ilk işareti olarak kabul edilir. Ani kalp durmasının sebebi konusunda son yıllarda oldukça fazla araştırmalar yapılmış ve dikkatler bu durumu önleme noktasına çekilmiştir.