Eğer yüksek kan basıncına sahipseniz kan basıncı ölçümü tedavinizin bir parçası niteliğinde olacaktır. Kendi kan basıncınızı (tansiyonunuzu) evde de ölçebilirsiniz. Sphygmomanometre de denilen tansiyon ölçme aletlerinin çeşitli türleri vardır.
Bunlar mekanik olarak ve elektronik olarak ölçüm yapabilen türlerdir. Bu türlerin seçimi için doktorunuza başvurmanız gerekir. En yaygın model cıva kullanmaksızın basınç ölçen aletlerdir. Bunlarda metal bir plaka üzerinde kelepçe şeklinde bir sistem vardır ve ölçüm hava ile bu sistemi sıkıştırarak elde edilir. Cıvalı tansiyon aletleri termometreyi andırır. Ve dikey bir tüp ile bu tüpün başladığı bir cıva deposundan ibarettir. Bu alet genelde hastanelerde ve doktor muayenehanelerinde kullanılır. Tansiyon ölçme aletinin diğer bir bağımsız parçası da stetoskoptur. Standart kol bantları çoğu insanlara uyarlar. Bununla birlikte eğer geniş veya küçük bir kol yapısına sahipseniz özel bir bant gerekebilir. Eğer tansi-yonunuzu ekranda gösterebilen bir alet alırsanız tansiyonunuzu doğru olarak ölçeceğinden emin olmak için doktora götürmeniz gerekir. Eğer mesane doluysa, yeni kahve içmişseniz veya yeni sigara içmişseniz, tansiyon ölçümü yapmayınız. Çünkü bu faktörler tansiyonunuzu yükseltirler. Kan basıncınızı ölçmeden önce 5 dakika sakin bir şekilde oturunuz ve aşağıdaki safhaları izleyiniz.

Elektronik tansiyon aletiyle kendi kan basıncınızı, steteskop kullanmadan ölçebilirsiniz. Tansiyonunuz dijital ekranda gözükür.
1- Kolunuzu kalp seviyesinin üstünde tutun. Bunun için kolunuzu bir masa veya sandalye üstüne koyun. Sağ elini daha çok kullanan kişiler sol taraftaki kolda, sol elini daha çok kullanan kişiler ise sağ taraftaki kolda tansiyon ölçümü yapmalıdırlar.
2- Dirseğinizin üst kısmına bant şeklindeki aleti (manşon) sarın ve bağlayın. Manşon dirseğin ortalama 2.5 cm. üstünde ve rahat bir tarzda yerleştirilmelidir.
3- Steteskopu manşon ile kolunuz arasına yerleştirin ve dirseğinizi bükün.
4- El balonunu hızlı bir şekilde sıkıştırarak kolunuzdaki manşona hava verin. Aletin ekranındaki rakam önceden bildiğiniz sistolik kan basıncınızın 30 mm. üstüne çıktığında el balonu vasıtasıyla yaptığınız pompalama (sıkıştırma)'yı bırakın. Hiçbir şekilde damardan atım sesi duymamanız gerekir.
5- Elinizdeki balonda bulunan düğmeyi gevşeterek manşonun havasını indirin (basınç azaltılması her saniyede 2-3 mm. Hg düzeyinde olmalıdır) basınç düştüğünde atım sesini dinleyin. İlk atım sesini duyduğunuzda tansiyon aletindeki göstergeyi okuyun. Okuduğunuz değer sizin sistolik kan basıncınızı verir.
6- Kelepçenin havasını indirmeye devam
edin. Atım sesi kaybolduğu anda tansiyon aletinizdeki göstergeyi okuduğunuzda bulduğunuz değer ise sizin diastolik kan basıncınızı verir.
7- Kan basıncı diastolik ve sistolik kan basıncı olarak yazılır.
8- Bu yöntemi emin olmak için birkaç defa tekrarlayınız.
Elektronik tansiyon aletleri günümüzde daha çok kullanılır. Pahalı olmakla birlikte, bu aletle ölçüm yaparken steteskop kullanılmaz. Elektronik tarayıcı sizin atımlarınızı tarayarak gösterirken digital gösterge kan basıncınızı doğru olarak okumanızı sağlar.