Tedavi edilmediğinde konjestif kalp yetersizliği öldürücü olabilir. Bununla birlikte uygun bir yaşam tarzı ve ilaç tedavisi kalp fonksiyonlarını geliştirir ve belirtileri ortadan kaldırır. Kesin tedavisi olmamakla birlikte ilaçlar uzun süreli kullanıldığında normale yakın bir yaşam biçimine izin verirler.
Mümkün olduğu kadar fazla istirahat gerekir. Rahat bir koltukta istirahat, yatmaktan iyidir. Hareketliliğe ne ölçüde izin verildiğini doktorunuza danışmansınız.
Doktorunuz size takip edeceğiniz özel bir beslenme programı verebilir. Fakat genel olarak kullandığınız tuz miktarını öncelikle azaltmanız gerekir. Bazen kullandığınız tuz miktarını azaltma ihtiyacı sizi, tuzsuz margarin ve tuzsuz ekmek yemeyi kapsayacak özel bir diyet programına itebilir. Ayrıca alkollü içkilerden kaçınılması gerekir. Boyunuza ve yapınıza uygun kiloda olmanız da önemli bir faktördür.
Çoğu vaka sadece diüretik kullanarak rahat edebilir. Digitalis bulunduran ilaçları kalp kasını güçlendirici etkidedir. Ayrıca kalbin yükünü azaltmak için damar genişleticiler kullanılabilir. Hangi ilacın ne sürede kullanılacağına doktor karar vermelidir.