Kalp kaslarının pompalama olayı değişmez bir karakterde ve süreklidir. Eğer bu fonksiyon bozulur veya kesilirse kalp dokuları ihtiyacı olduğu kanı onlara gönderemez. Temelde, kalbin iki pompası vardır. Her ikisi de istemsiz kasılan kas gruplarından meydana gelmiş bir çift boşluk şeklindedir. Bu kasların kasılması sayesinde pompalama olayı gerçekleşir.
Kalp atımlarını kontrol eden mekanizma elektrik uyarılarını içerir. Kalbin 4 boşluğundan biri olan sağ atrium sinüs nodülü denilen ve hücre gruplarından oluşan bir yapı içerir. Bu nodul bir kalp pili olarak çalışır ve elektrik uyarıları üretir. Bu uyanlar kalp kaslarına çalışmaları için sinyal gönderir. Bu şekildeki kalp kasları çalışır ve pompalama olayı gerçek: leşir.
Kalp atımları yaptığınız aktivitelere bağlıdır. Dinlenirken kalbiniz düzenli bir atımda ve yavaş çalışır. Atım sayısı dinlenme sırasında dakikada 60-80 atımdır. Koştuğunuzda, merdiven çıktığınızda veya başka türlü yorucu faaliyetlerde bulunduğunuzda kalpteki bu sinüs nodülü kalp atımlarını kalp kaslarına gönderdiği elektrikli impulslarla artırır. Bu şekilde yukarıdaki ağır faaliyetler yapılırken dokuların ihtiyacı olan daha fazla kan ve oksijen sağlanmış olur. Yoğun bir egzersizde kalbin dakikadaki atım sayısı 200 atıma kadar çıkabilir.
Eğer herhangi bir sebepten dolayı sinüs nodulunun çalışması ve kalbin normal temposu bozulursa kalp ritmi ile ilgili değişik hastalıklar meydana gelebilir. Kalbin aşırı hızlı şekilde atmasına taşikardi, aşırı yavaş şekilde atmasına ise bradikardi denir.
Kalp atımını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar tütün kullanımı, kafein içeren yiyecek ve içecekler, alkol, ve ilaçlardır.