(Teşhis için bunlardan en az iki tanesi gerekir) Kalp enflamasyonu Bir eklemden öteki ekleme geçen Artrit (eklem iltihabı) Kontrolsüz yüz veya kol bacak hareketi (korea) Deride kırmızımtırak dökülmeler. Deri altı lenf düğümleri. Minör (küçük işaretler) (Teşhis için bir önemli, 2 tane de küçük belirti gerekir) Enflamasyonsuz eklem ağrısı. Ateş, Daha önce ateşli romatizmaya bağlı kalp hastalığı. Enflamasyonu gösteren kan testleri, EKG'de kalp hastalığı bulgusu.
Yüzyıl önce çeşitli araştırmacılar ateşli romatiz-manın kendi kendine geçebilen bir hastalık olduğunu belirtmişlerdir. Görünüşte doğru olmakla birlikte, Amerika'nın çeşitli şehirlerinde bu hastalığa yakalanan çocuklarda iyileşme görülmekte, ancak hastalık belli bir süre sonra tekrar ortaya çıkmaktadır.
Ateşli romatizma vücudun streptokok türü mikroplara karşı olan bağışıklık cevabı olarak bilinir. Boğazdaki streptokok iltihabı bir veya iki hafta sonra ateşli romatizma başlangıç semptomlarını ortaya çıkarmaktadır. Ateşli romatizmayı önlemede karşılaşılan sorunlardan biri stroplokoklar tarafından boğazda meydana gelen iltihabın tam olarak ortadan kaldırılmamasıdır. Bunun için streptokoksal boğaz enfeksiyonları uygun bir şekilde tedavi edilmeli, mikrobik ajanı tam olarak teşhis etmek için boğaz kültürü alınmalıdır.
Boğaz kültürü neticesinde iltihabı yapan mikroplar pozitif ise doktor uygun antibiyotik tedavisine başlamalıdır.
Eğer antibiyotik haplar ağızdan alınırsa boğazdaki iyileşrfie 1-2 gün içinde olsa bile verilen kutudaki tüm ilaçlar bitinceye kadar alınmaya devam edilmelidir.