Kalp pili köprücük kemiğinin hemen aşağısında, deri altında ve göğsün ön bölgesine yerleştirilir ve 1 veya 2 yalıtkan esnek kabloya bağlanır. Bunlar köprücük kemiğinin altında geniş toplardamar (ven) içinden geçerek sol taraftan kalbe girerler. Kalp pili kalp hızı yavaşladığında onu uyarmak için elektriksel impulsları kalbin iç yüzeyine boşaltırlar.
UYGULAMALAR
Suni kalp pili tüm kalp problemleri için çare değildir. Fakat bu problemlerin birçoğunu tedavi edebilir. Kalp pilinin esas uygulama gayesi Ventriküllerin çalışamaması sonucu ortaya çıkan Aritmileri kontrol etmektir.
Pek çok kalp pili kalp atışlarının belli bir oranın altında olmasını engeller. Bu durum kalp pili kalbe yerleştikten sonra olsa bile doktor tarafından ayarlanmalıdır. Diğer pacemakerler stres veya fiziksel aktivitelerde ortaya çıkan ritim bozukluklarını ortadan kaldırarak kalbi tıpkı normal bir kalp gibi çalıştırırlar.
Kalp pilinin biri Atriumun başında, diğeri Ven-trikül tabanında olmak üzere 2 adet yalıtkan kablosu vardır. Bunlar kalbin normal bir frekansta çalışmasını sağlayarak önce Atriumları sonra hemen Ventrikülleri uyarırlar.